Yerli Üretim Olan Silahlarımız – 3

0
602

Merhaba değerli okuyucumuz. Başlığı ilk defa gördüysen buraya tıklayarak bu yazı dizisinin ilk parçasına ulaşabilirsin. İkinci parçaya ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsin. 

Kaldığımız yerden yüzde yüz yerli üretim olan silahlarımızı incelemeye devam ediyoruz.

  • ARMA Zırhlı Muharebe Aracı

134635

Siste, karanlıkta, dumanda termal kamerası sayesinde etrafı ve yolunu hiç ışık kullanmadan görebilecek ve ilerleyebilecek olan Arma 8×8 isimli bu zırhlı muharebe aracımızı OTOKAR üretecek.
Amfibi kit sahibi olan bu araç hazırlıksız şekilde suya girip yüzebilecek ve su üzerinde saatte 8 km hıza ulaşabilecek. 450 beygir gücündeki motoru ve 7 ileri 1 geri vitesli şanzımanı ile birlikte 12 personel ve 24 ton yük taşıyabilecek. Ayrıca deposu tam doluyken yola çıktığında 750 kilometre mesafeyi durmadan kat edebilecek.

  • BMC Kirpi

bmc-kirpi-ile-uretime-basladi-5268188_5793_o

Yüzde 70 yerli imkanlar ile üretilen bu taktik tekerlekli araçlar 2,5, 5 ve 10 tonluk olmak üzere 3 çeşitler. İsimleri Kirpi olan, BMC’nin ürettiği bu araçlar mayına karşı korumalılar.
Deposundaki yakıtla 800 kilometre durmadan gidebilen araçlar yolda lastiklerinin patlaması halinde bile yeniden şişerek +40 kilometre gidebiliyorlar.
Bu araçların Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine katılmasıyla birlikte terör örgütü PKK ile çatışılan bölgelere mayın korkusu olmadan asker sevk edilmeye başlandı.

  • COBRA Zırhlı Tekerlekli Araç

cobra

Silahlı kuvvetlerin ACV (Zırhlı tekerlekli araç) ihtiyacına binaen OTOKAR tarafından üretildi. Birkaç farklı tipi bulunan lastik tekerlekli bu araç 4×4 olup 9 personel taşıma kapasitesine sahiptir.

  • GÖKTÜRK Milli Keşif Uydusu

gök

Askeri istihbarat amacıyla Kafkaslar’dan, Avrupa’dan ve Ortadoğu’dan yüksek çözünürlüklü görüntü alabilmemizi sağlayacak olan Göktürk keşif ve gözetleme uydusu ülkemizin elini terörle mücadele anlamında oldukça güçlendirecek. 2009 yılında bu uydu için İtalyan Telespazio şirketiyle bir sözleşme imzaladık. Bu şirket Fransız savunma şirketi Thales ile birlikte bu projeyi yürütmekte.
Aynı zamanda projenin ilerleyişinde Türk ortaklar da mevcut. TUBİTAK, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü ve ASELSAN bu projenin Türk ortakları.

  • GÖZCÜ Mini İnsansız Hava Aracı

gozcu iha-600x400

Ülkemizde Baykar Makine Sanayii ve Kale KALIP firmaları tarafından üretiliyor bu GÖZCÜ Mini İnsansız Hava Aracımız.
Şuan aktif olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hava keşif ve haber alma görevlerinde kullanılıyor. Saatte 55 km hıza ulaşabilen yerli üretim GÖZCÜ elle fırlatılıyor.

 

Bir sonraki araştırma yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA