Yerli Üretim Olan Silahlarımız – 2

0
584

Merhaba değerli okuyucumuz. Başlığı ilk defa gördüysen buraya tıklayarak bu yazı dizisinin ilk parçasına ulaşabilirsin. 

Kaldığımız yerden yüzde yüz yerli üretim olan silahlarımızı incelemeye devam ediyoruz.

  • ALTAY Milli tank

altay

2007 yılında başlanan ALTAY projesinin ana yüklenicisi Koç Grubu’na bağlı olan OTOKAR. Kurtuluş Savaşı’nda komutanlık yapan Fahrettin Altay’dan esinlenilerek isimlendirilen bu tank, üçüncü nesil ana muharebe tankıdır.
Güney Kore’li Rotem isimli firma ALTAY projesinin destekçisidir. 500 milyon dolar mali bütçeye sahip olan projede tasarım, prototip imalatı, geliştirme, test ve sertifikasyon aşamaları tamamen yerlidir.

  • AKYA Milli Torpido

akya

ARMERKOM (Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı) sorumluluğunda başlatılan bu projeye yine Güney Kore destek vermiş. 553 mm çapındaki bu standart torpido yeni tip olup isim olarak AKYA uygun görülmüştür.
ROKETSAN ve TUBİTAK da bu torpidonun üretiminde çeşitli sorumluluklar almışlardır.

  • MİLGEM Milli Gemi

milgem3

Aslında adından da anlaşılabileceği gibi MİLGEM projesi bir “Milli Gemi” projesidir. 2004 yılında tamamlanan tamamen özgün ve yerli ön dizaynı ile milli imkanlarla üretilen modern bir savaş gemisi amaçlandı. 26 Temmuz 2005 günü ilk kaynağı İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda atıldı.
Denize indirilişi ise Preveze Deniz Muharebesi’nin 470. yıldönümü ve aynı zmanda Deniz Kuvvetleri Günü olan 27 Eylül 2008’de yapıldı. İlk indirilen bu gemimizin adı Heybeliada (F-511) idi.
Performans testleri de 2 Kasım 2010’da ilki yapılan deniz seyirleriyle başlamış oldu. MİLGEM projesinin ikinci gemisi olan Büyükada (F-512)nin inşaatı ise hala devam etmekte.

  • ANKA İnsansız Hava Aracı

anka

Turkish AeroSpace Industries (TAI) tarafından üretilen insansız hava aracımız ismini efsanevi masal kuşu olan Zümrüd-ü Anka kuşundan alıyor. 1600 kg kalkış ağırlığı, 8 metre boy ve 17,3 metre kanat açıklığı bulunan ANKA test uçuşlarından da başarıyla çıktı.
Benzerlerinden daha fazla yük taşıyabilen ANKA 155 beygirlik dizel motoru ile 24 saat havada kalabiliyor. Otomatik olarak inip kalkabilen bu uçağımız gözetleme, hedef tespiti, gündüz ya da gece keşfi gibi tüm iha yeteneklerinin en gelişmişlerine sahip.

  • ATMACA Milli Gemisavar

Atmaca

Ana Yükleniciliğini Roketsan’ın yaptığı Atmaca projesinde RF arayıcı başlığı da Aselsan geliştirecek. 80 milyon euro değerindeki sözleşmeyle prototip geliştirmelerine başlanan bu gemisavar sistemine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda başlandı.

Bu yazımızı da bu şekilde tamamlamış olalım. Diğer yerli üretim silahlarımız için de araştırmalarımız ve yazılarımız devam edecektir…

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA