Yerli Üretim Olan Silahlarımız – 1

0
593

Yerli savunma sanayimiz son yıllarda eskisine nazaran daha yüksek bir tempoyla üretim yapıyor. Milli uçak, milli tank, milli uydu gibi projeleri hepimiz duyuyoruz, fakat halihazırda gerçekleşmiş olan üretimlerimizden çoğumuz bihaberiz. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız ürünler tamamen yerli üretim olan savunma sanayi silahlarımızdır. Buyrun başlayalım.

  • SOM Füzesi

som

Yaklaşık 200 kilometre menzile sahip bu füze batarya teknolojileri de dahil olmak üzere tamamen TUBİTAK tarafından geliştirildi. GPS uydularından ya da yer haritalarından hedefi bulabilen SOM Füzesi karadan, havadan ve denizden fırlatılabiliyor. Testleri çoktan tamamlanan bu füzeler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girdi bile. Fakat menzil konusunda geliştirmelere hâlâ devam ediliyor. Hedef iyileştirmelerle birlikte 500 kilometre menzil.

  • ROKETSAN UMTAS Tanksavar Füze Sistemi

newdscn0061

Üzerinde bulundurduğu teknolojik nitelikler sayesinde güncel tüm zırh teknolojilerine karşı etkili olan UMTAS taarruz helikopterlerinden bırakılmak üzere geliştirilmiş bir tanksavar füze sistemidir. Lakin sadece helikopterler üzerinden değil, diğer tüm kara, deniz ve hava taşıtlarından fırlatılmaya da uygun olarak üretilmiştir. Hâlâ devam eden testlerde 3750 metreden hedefini nokta isabetiyle vurabilmiş olan bu sistem proje testlerinin ardından kullanılmaya başlanacak.

  • T129 Atak Helikopteri

bahreyn-t129-atak-helikopteri-almak-icin-goru-6899233_x_o

Bu helikopterimiz aslen AgustaWestland tasarımı olan A129’un gövdesi üzerinde yapılan modifikasyonlarla bugünkü halini almış. Motoru, aktarma organları ve kuyruk palleri tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin ihtiyaçlarına göre değiştirilmiştir. Bunlara ek olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile donatılmıştır. T129 dünya üzerinde kendi sınıfında en etkin taarruz helikopteri ünvanına sahiptir.
İlk Uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştiren ilk T129’un üretimi TUSAŞ tesislerinde yapılmıştır.

  • BORA-12 Keskin Nişancı Tüfeği

BORA_feather1

Tamamen yerli üretim olan BORA-12 (JNG-90) Keskin Nişancı Tüfeği MKE ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın ortaklığıyla üretilmiş. Kırıkkale’deki MKE tesislerinde tasarlanan ve üretilen tüfek 1200 metre menzile sahiptir ve 7,62mm çapındadır.
Uluslararası etkinliklerde hem gece atışlarında hem de gündüz atışlarında %100 başarı sağlayarak tüm rakiplerine açık ara fark atmıştır.

  • T-155 Fırtına Obüsü

fırtına

Dünya çapında F-16 savaş uçaklarının ardından en etkili silahlardan birisi olan T-155 Fırtına Obüsleri Türkiye’nin kendi üretimi olan ilk topçu sistemidir. Dakikada 6 top atışı gerçekleştirebilen T-155, ASELSAN tarafından geliştirilmiş. Bu Obüslerin en önemli özelliği 8-25 km arasındaki uzaklıklarda bulunan hedeflere yapılan atışlarda namlunun farklı açılardan yaptığı 3 atış hedefe aynı anda ulaşıyor ve böylece 1 obüs ile 3 obüsün tahribat gücüne erişebiliyoruz.

Bu yazımızı burada noktalayalım. Serinin devamı için araştırmalarımız sürecek. Sağlıcakla kalın.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA