Yeni Yüzyılın Metali Keşfedildi

0
405

UCLA(Kaliforniya üniversitesi) son derece yüksek spesifik mukavemeti ve modülü veya sertlik-ağırlık oranına sahip bir süper-güçlü ve hafif yapısal metal yarattı. Yani hem çok hafif bir metal hem de çok dayanıklı.  Eriyik haldeki magnezyum ve çinko alaşımına silikon karpit nanopartikülleri yeni bir yöntemle aşılamayı başaran bilim ekibi, ortaya çıkan yeni metal nanobileşeninin şimdiye kadar erişilmeyen oranda hafifliğe ve güce sahip olduğunu açıkladılar. Bildiğimiz gibi magnezyum zaten doğadaki en hafif metallerden birisi fakat hafifliği oranında da kırılgan yani güçsüz bir element. Buna karşın laboratuvar mahsulü olan bu yeni bileşen magnezyumun güçsüzlüğünü entegre edebiliyor.

tüy kadar hafif malzeme

Seramik parçacıklar  güçlü metaller  yapmak için uzun zamandır potansiyel bir yol olarak kabul edilmiştir. Ancak, mikro seramik parçacıklar ile, infüzyon işlemi plastisite kaybına yol açmaktadır. Yani gevreklik özelliği artar, çabuk kırılır.

seramikler metallerin plastisite özelliğini arttırırken nano ölçekli parçacıklar aksine gücünü artırabilir.Ama nano ölçekli parçacıklar seramik içerdiklerinden dolayı ,diğer parçacığı çekme eğilimi, topaklanmaya sebep oluyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, araştırmacılar erimiş magnezyum çinko alaşımı içine nanoparçacıklar eklediler. Yeni keşfedilen nanoparçacık dağılım partiküllerin hareketi kinetik enerjiye dayanmaktadır. Bu parçacığın dağılımını dengeler ve topaklanma önler.

Yeni metali seramik silikon karbür nanopartiküllerinin yoğun ve daha dağılma ile aşılanmış magnezyum çinko alaşımı oluşmaktadır.

Gelelim bunun faydalarına: magnezyum yeryüzünde bol ve biyouyumlu olduğu için; havacılık, otomobil, savunma, mobil elektronik ve biyomedikal uygulamalarda enerji verimliliği, yakıt tasarrufu ve sistem performansını artırabilecek bir potansiyele sahip. En çok telefon, uçak, araba bilgisayarlarda kullanılacağı kesin.

Ve bu bahsedilen yeni alaşım sadece laboratuvar ortamında kalmayacak hayata günümüzde uygulanabilir, eldesi mümkün.

makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA