Yapay Zeka Dilinden Anlama

0
295

141204155048_artificial_intelligence_624x351_sciencephotolibraryÖnceki yazımda yapay zeka dilinden bahsetmiştim şimdide bu dil nasıl konuşulur ona bir bilgisayar üzerinde bakalım.

Bilgisayarda en ufak birimler bitlerdir. Ve 8 Bit 1 Byte oluşturur. Yani bir işlemciye bir şeyler söylemek istersek en az 8 Bite ihtiyacımız var. Şöyle düşünebiliriz bunu bitlerimiz harfler olsun ve Bytelerde kelimelerimiz olsun. Anlamlı bir kelime oluşturmak için en az 8 harfe yani bitlere ihtiyacımız var.images (1)

Örneğin: 10011100 bir Byte yapıyor. İşlemci mekanizmasına gelecek olursak ilk rakam işaret rakamıdır. Ve sıfır için iki farklı işaret alınamayacağı için ekstra negatif bir sayı alınır. En son rakamdan başlayarak 2 nin üstlerini yazarak rakamımıza ulaşırız.

20 ,21, 23………..230images

Günümüzde bilgisayarlar 32 bit veya 64 bitlik işletim sistemlerine sahiptirler.

32 bitlik bilgisayarları ele alalım. 32 bitlerde;

en yüksek sayı  011……….1= 2147483647=231 -1

En küçük sayı ise –(2147483647 + 1)’dir. Bunun basit anlamı bir nevi aynı anda iş yapma kapasitesi bu kadar. Ve bu kapasite yetmemeye başlayınca 64 bitlik işletim sistemleri çıktı. 64 bitlik işletim sistemlerinin 32 bitlik işletim sistemlerine olan üstünlüklerinde bahsedecek olursak ilk sırayı RAMler alır. RAMleri bir tür köprü ve programlarımızı da araba olarak hayal edersek köprünün genişliği veya darlığı, araçların çokluğu veya azlığı köprü trafiğini yani bilgisayarınızın hızını yükseltebilir de alçaltabilir de.

32 bitlik bilgisayarların görebileceği en yüksek RAM değeri 2 GB tır. Daha fazlasını görmez boş sayar. 64 bitlik bilgisayarlarda ise terabayt RAMlere bile uzanır. Her ne kadar bilgisayarın işletim sistemi önemli olsa da işlem hızını RAMler belirler. 2 GBlık RAMler bir mühendis veya oyuncuysanız asla yetmez size. Aynı anda birden fazla program çalıştırmanız lazım. Mesela LOL atarken bir yandan skpeden arkadaşlarla taktikler konusunda konuşabilirsiniz hatta buda yetmez bana birde film indireyim yada online strateji oyunumda açık kalsın diyebilirsiniz. Sonra neden dondu bu bilgisayar, mavi ekran mı o, çok yavaşta diyebilirsiniz her bilgisayarın farklı bir kapasitesi vardır ve bilgisayarlarınıza iyi davranın derim. Bir gün ana kartınız yanar da bilgisayarsız kalırsanız can sıkıntısından patlaya bilirsiniz, işleriniz aksayabilir falan. Ana kartın yanma sebebine gelecek olursak şebeke hattı diyebiliriz yada donanımın fazla güç çekmesidir.32 bitlik bilgisayar birkaç program açmaz biraz yavaştır ve donmalara sebep olur o kadar.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA