“Yanan Buz” Enerji Kaynağı

0
681

Karadeniz ve Akdeniz’de tespit edilen ‘yanan buz’un doğalgaz üretiminde bir an önce kullanılması için proje geliştirildi.

Dünyada geleceğin enerji kaynağı olarak bilinen ve ‘yanan buz’ olarak da tabir edilen metan hidratın Japonlar tarafından üretilmeye başlanması uluslararası enerji hesaplarını değiştirdi. Akdeniz ile Karadeniz karasuları içinde tespit edilen ve çok büyük kaynaklara sahip olduğu belirlenen Türkiye’nin rezerv tespiti ve üretim konusunda mesafe alabilmesi için Milli Metan Hidrat Projesi hazırlandı.

Yüksek basınç ve düşük sıcaklık nedeniyle katı buz parçalarının içinde metan gazının hapsolması ile oluşan metan hidrat, dünyada ilk kez Karadeniz’de 1974 yılında Sovyet bilim insanları tarafından tespit edildi. 1 metreküpünden 164 metreküp doğalgaz sağlanabilen metan hidrat, dünya fosil yakıt kaynaklarının yüzde 53′ünü oluşturuyor.

buz yanıyor

Bu kaynağın tespiti ve enerjide kullanılması için özellikle 2000′li yıllar sonrası ardı ardına projeler açıklandı. ABD, Almanya, Rusya, Fransa gibi ülkelerden üniversite ve enstitüler bilimsel projeler yürütüyor. Son yıllarda doğalgaz fakiri olan Japonya, Çin, Güney Kore ve Hindistan da araştırmalara başladı. Mevcut verilere göre metan hidrat konusunda kaynak zengini olan Türkiye ise, bu tablo içerisinde özel bir konumda bulunuyor.

Üniversiteler de dahil oldu

Türkiye’nin uluslararası akreditasyonu bulunan tek jeofizik sismik laboratuvarına sahip Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Entitüsü, yine Türkiye’nin tek bilimsel araştırma gemisi olan Koca Piri Reis ile ülkeyi çevreleyen denizlerde sismik haritalama ve veri toplama çalışması yapıyor. Bu çerçevede yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

yanan buz

Enstitü tarafından hazırlanan Milli Metan Hidrat Projesi’ne Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi gibi kurumlar da dahil oldu.  Proje kapsamında metan hidrat kaynaklarına yönelik haritalandırma, örneklendirme, üretim ve sondaj tekniklerinin geliştirilmesi konusunda çalışma yapılacak. Ayrıca proje TÜBİTAK’a sunulacak.

Kaynak: buyuyenturkiye.com

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA