Web Sitesini WordPress’e Taşımak

0
272

WordPress web tasarımı, hem ücretsiz hem de Google gibi önemli arama motorları tarafından desteklenmesi açısından günümüzün en önemli web sitesi tasarımlarından biri olmuştur. Arama motoru optimizasyonu yani seo, web tarayıcıları tarafından indekslenen (web tarayıcı botları web sitenize girer ve sitenizi arama motoruna kaydeder) web sitenizin bir takım kurallara uygun olması ile kazanılır ve arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmanızı sağlar. İşte wordpress web tasarımı da Google seo açısından önemlidir ve Google botları wordpress tasarımını sever.

Web Sitesini WordPress’e Taşımak

Bir web sitesini wordpress’e taşımak için aşağıdaki işlem basamakları izlenir:

Öncelikle web sitenizin içeriklerini yedeklemelisiniz. İçeriklerin kopyasını worde kaydederek bunu yapabilirsiniz.

Domain/hosting hizmeti aldığınız firmanın sitesine girerek database (veritabanı) ekle seçeneğini tıklayın. Bu arada wordpress’i indirin.

İnternet üzerinde dosya aktarımına olanak tanıyan bir internet protokolü olan FTP protokolünü kullanan bir FTP bağlantı programına (bir web sitesine sahipseniz zaten kullandığınız bir FTP programı vardır ve en çok tercih edileni File Zilla’dır. Bu nedenle yapılacak işlemleri File Zilla’yı baz alarak anlattım) giriş yaparak public html klasöründeki tüm içerikleri silin. Bu işlem web sitenizin tüm içeriklerinin silinmesi demek (öncesinde de belirttiğim gibi yedeklerini almayı unutmayın).

Sonra, indirdiğiniz wordpress’i, public html klasörüne taşıyın ve File Zilla’daki ‘aktarım’ butonunun ‘hız sınırları’ seçeneğini ‘etkinleştir’ yaparsanız dosya aktarım hızınız yani File Zilla’ya taşıdığın içeriklerin kopyalama hızı artar.

File Zilla’ya hepsinin yüklenmesi bittikten sonra web sitenize girin ve wordpress’e başla seçeneğine tıklayın. Ardından databasede oluşturduğunuz bilgileri (domain/hosting hizmeti aldığınız firmanın sitesinde veri tabanı eklemiştik bu bilgiler: mysql bilgilerini ve şifresidir) buraya girin ve yükleyin.

Daha sonra web sitenizin admin panelinden solda temalar kısmından web sitesi teması ekleyin. Bunun için File Zilla’daki wp-content/themes klasörüne var olan veya satın aldığınız temayı taşıyın. Bu sayede de web site temanız olacaktır.

Kaynaklar:

http://www.bilgisayardershanesi.com/bilgisayar_dersleri/ftp-nedir-nasil-kullanilir.html
http://www.bilisimcafe.net/filezilla-nedir-ne-ise-yarar/

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA