Volvo Ne Kadar Güvenli?

0
84

VOLVO GERÇEKTEN GÜVENLİ Mİ ?

Araba piyasasının adeta güvenlik ikonu haline gelen volvo markasına değinelim biraz.acaba volvo bahsedildiği kadar güvenlimi.Yoksa güvenliği efsaneden mi ibaret?

Öncelikle zaman zaman sosyal medyada paylaşılan volvoya arakadan çarma kazalarındaki görüntüyü inceleyelim.Bu tür kazalarda ne yazık ki arkadaki araç büyük oranda hasar almışken tabiri caizse dağılırken öndeki araca hiçbir şey olmuyor.Aslında bu durum öndeki aracın volvo olmasından kaynaklanmıyor. Neden mi. Çünkü bu tür kazalarda arkadaki araç öndeki aracı fark ederse şiddetli fren yapar ve aracın tampon kaput bölgesi alçalmaya başlar ve öndeki aracın tampon içerisindeki mukavemeti yüksek şase parçasına çarpar, haliyle araçların en narin bölgelerinden biri olan burun kısmı dağılır. Bunun sebebi aracın kaput kısmı ve tamponun birleştiği kısımda bu parçaları destekleyecek, darbeyi üzerine alacak elemanın bulunmamasıdır. İşte bu yüzden araçların burun kısımları bu tür kazalarda dağılırken öndeki araca  hiçbir şey olmaz. Öndeki araç volvo olmasa bile! Bunun örnekleri  aşağıdaki resimlerde mevcut.24c854bdf492753e72e50fbcbd37c6e0d16b5fec33461d2057ba0106438d93c9

Birde şu volvo ile yapılan kazalarda bugüne kadar ölen olmamış masalına değinelim.Arkadaşlar bunu söyleyen arkadaşa söyleyeceğim şey ya bu aracı alanlar trafiğe hiç çıkmıyor, yada volvo markası araç satmıyor.Bunlar mümkün olmadığına göre daha fazla masal dinlemeyelim lütfen.

Gelelim volvoyu bu kadar meşhur yapan konuya güvenliğine

Volvo nun şu anki üreticileri olan Çinlilerinde ödün vermediği konuda yani güvenlikte volvo’nun geçmişi de şimdiki kadar parlak.Volvo günümüzde  otomobillerde kullanılan emniyet kemerini bulan firmadır ve ürettiği gelişmiş ve yenilikçi sürücü, yolcu hatta yaya güvenliği teknolojilerinde öncü bir markadır .Çoğu araç firması güvenlik konusunda volvoyu yakından takip eder ve teknoloji transferinde bulunur.Ama ne hikmetse otomobiller hakkında konuşulurken  volvo sanki 500kmh ile kaza yapsa ölen olmazmış  gibi bir algı oluşmuş durumda, tabi ki güvenli ama aynı ücreti ödeyip satın aldığınız araçlarda en az onun kadar güvenlikte ilerlemişlerdir.Nitekim siz bir otomobil ile 150/200 kmh ile bir kaza yaptığınızda sizi volvo dahi kurtaramaz. Çünkü araç üreticileri bir aracı tasarlarken ağırlık, yakıt tüketimi, maliyet gibi konuları göz önünde bulundurur.Ve yaptıkları araçların testlerini de 64 km/h ile gerçekleştirirler yani siz 64 km/h ile mükemmel bir açıyla ve  emniyet kemeriniz takılıyken kaza yaparsanız kullandığınız araç sizi kağıt üstündeki değerler kadar koruyacaktır.Bu ne demek oluyor derseniz volvo markası da rekabette kalabilmek için tasarladığı araçlarda maliyeti ve ağırlığı ön planda tutarak araç gövdelerinde kullanacağı materyali seçer. İsterse bir üretici sizi saatte 300km/h ile yaptığınız bir kazadan sağ kurtaracak bir araç tasarlayabilir. Fakat bu aracın değeri  milyonları bulacağı için ekonomik olmaz. Kısacası yaptığı aracı satamaz. Volvo için güvenlidir fakat oda diğer araçlar gibi, MERCEDES BENZ, AUDİ, BMW, WOLKSWAGEN gibi markalar kadar dayanıklıdır diyebiliriz.

SONUÇ

Arkadaşlar  etrafınızda araçlarla ilgili veya herhangi bir konuyla ilgili  hikayeci  tarzda sırf sizi şaşırtmak amaçlı konuşan insanlar var ise bunları çokta dikkate almayın derim. Daha çok araştırın ve doğru bilgiyi insanlara siz iletin.NOT:Volvo ile hiç bir derdim yoktur :)

 

“Yazan Celal Yuca. Elinde olmayan sebeplerden dolayı aramızdan ayrılmak durumunda kaldı.”

Paylaş
Önceki İçerikArduino Nedir?
Sonraki İçerikBenzinli Motor Nedir ve Nasıl Çalışır ?
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA