Uzay Madenciliği

0
318

Uzay Madenciliği

Asteroit mühendisliği yada uzay maden mühendisliği olarak bilinen uzaydaki küçük gezegenlerden maden çıkarılma işlemine denir.

Eskiden beri uzaydan maden çıkarma fikri daha çok bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkmaktadır. Burada amaç madenlerden çıkan metallerin asteroit boşluklarından bunlardaki kıymetli metallerin işlenmesi olayıdır.

Peki neden uzaydan getirmek istenmektedir. Bunun nedeni ise bu metallerin dünyada vardır , ama bu kıymetli metallerin korkunç kütle çekimlerinden dolayı Dünyanın merkezine doğru yönelmiştir.Bundan dolayı değerli metaller dünyanın merkezine doğru yol izlemiştir. İkinci olarak kıymetli metallerin Dünyada 50 60 yıl arası ömürleri kaldığı düşünülmektedir.

images

Peki uzaydaki bu asteroitlerin içinde ne vardır öncelikle altın,gümüş, titanyum,çinko, platin vb. yüksek tenör miktarıyla bulunmaktadır.

Bu asteroidler nerede bulunmaktadır bunun sorusu ise asteroidler güneş sistemininde çeşitli yerlerde bulunmaktadır.Birazda asteroidleri tanıyalım

Asteroit kuşağı; bilinen  asteroitlerin büyük bir bölümünü içerir.Boyutları  1 kilometreden büyük olan objelerin sayısının 1.1 ve 1.9 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Truvalar ; olarak bilinenler ise gezegenlerin ve uyduların yörüngelerini Stabil Lagrangaian 4 ve 5 bölgelerinde paylaşırlar. Bu bölgeler gezegenin bulunduğu  konuma kıyasla 60 derece ileride veya geride aynı yörüngede bulunurlar.

images (2)

Dünyaya yakın asteroidler dünya ile kesişen veya yakın yörüngelere sahip olanlardır. Yaklaşık 12.000 tanesini takip etmekteyiz ,bunlara boyutlara 1 kilometre üzerinde olanların %90’ının keşfedildiği düşülmektedir.

C tipi asteroidler, en bol olanlarıdır ve bütün asteroidlerin %75 ini   kaplamaktadır. Karbon ve su içeren mineraller bakımından zengindir.

S tipi asteroidler, kayalık yapıya sahiplerdir temel olarak demir ve magnezyum silikatları içerirler. Ayrıca yapılarında nikel, kobalt ,altın, platin rodyum barındırırlar.

M tipi asteroidler, nadir kayalar ancak S tipine kıyasla 10 kat fazla metal içerirler.

indir

Peki bu asteroidler nasıl dünyaya getirilebilir. Bu sorunun cevabı ise ya işlenip dünyaya getirilecek veya bunun yerine uzayda parçalara ayrılıp parçaların dünyaya getirilmesiyle işlenmesiyle olabilir.

Bu asteroidler dünyaya getirildiğinde ise dünya nasıl değişiklikler olacak bunun cevabı ise asteroidlerin içerdikleri madenlerin dünyadaki bir madene göre yüksektir. Daha kısa sürede daha fazla maden işlenecektir. Bunun yanında bu madenlerin piyasalarda kuvvetli etki yapmaları beklenmektedir.

fft64_mf1859378

Bu konuda daha çok çalışmalar genellikle Amerika Birleşik Devletlerinde NASA tarafından yapılmaktadır.Bunun yanında Amerika ‘da asteroit madenciliği hakkında yasa çıkarılmıştır.

Asteroid kuşağından maden çıkarmayı hedefleyen Planetary Resources şirketi dünyanın en zengin yatırımcıları tarafından finanse ediliyor.Bunun yanında Google’ın kurucu ortağı Larry Page, Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt,Ünlü yönetmen James Cameron,Microsoft Uygulama Yazılımları Grup Direktörü Charles Simonyi,Google Yönetim kurulu üyesi K.Ram Shriram, Perot Systems yönetim Kurulu Başkanı Ross perot  fütürist girişimciler bu işe el attılar.

images (3)

Madenciliği uzaya taşıyarak ağır sanayi sektörünü kökten değiştirecek olan Planetary Resources şirketine büyük para  yatırdı.

Asteroidler aynı zamanda bilimsel çalışmalar hakkında bize dünyanın ve evrenin varoluşu hakkında bilgi vermektedir.

Asteroidleri nasıl seçeceğiz Maden araştırması yapılacak asterodin seçiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri yörüngesel hızdaki değişim ve hedefe gidiş-geliş süreleridir. Bu durumda çıkarılan materyallerin çoğu yüksek hızlı yörüngelerde itiş gücü olarak ve az bir kısmı da yük olarak kullanılacaktır.

asteroid-madenciligi

Ne zaman başlıyor uzaydan asteroidlerin getirilmesi ve işlenmesi NASA uzaya iyon motoru kullanan özel bir robot gemi göndererek Mars ötesinden asteroit seçmek ve Dünya’ya getirmek istiyor. Astronotlar da Ay yörüngesine bırakılacak olan bu asteroitte deneme kazısı yaparak içinde ne kadar maden olduğuna bakacak.

Son zamanlarda uzay araştırmalarına yeterince bütçe ayırmadığı için eleştirilen NASA, ABD ekonomisinin geleceğini garantiye almak üzere asteroit madenciliğine başlamak istiyor. Ancak, uzayda saatte 20 bin km hızla yol alan şekilsiz asteroitleri bulmak ve yakalayıp arka bahçemize getirmek kolay değil.

İleride bu konuda daha ileride nasıl çalışmalar yapılacak takip edeceğiz.

 

Kaynakçalar;

  1. http://www.kozmikanafor.com/asteroid-madenciligi-gelecegin-altina-hucumu/
  2. http://khosann.com/asteroit-madenciligi-basliyor-nasa-uzaydan-asteroit-getirecek-ve-ay-yorungesinde-maden-cikaracak/
  3. http://www.acikbilim.com/2013/10/dosyalar/cevheri-cok-uzaklarda-aramak-uzay-madenciligi.html
  4. https://tr.wikipedia.org/wiki/Ten%C3%B6r
  5. https://tr.wikipedia.org/wiki/Asteroit_madencili%C4%9Fi

Yazan: Eyüp Arık

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA