Ücretsiz Catia Eğitimi – Çizime Giriş

0
634

CATİA EĞİTİMLERİ DERS-1


çizimmmm


Catia günümüzde popüler olan bir çizim programlarından bir tanesidir. Özellikle yüzey (surface) çizimleri için kullanışlı olan bir programdır.Bu yazımda catia  komutlarına kısa bir giriş yapıp sonrasında bunları artırarak devam edeceğim.Catia İngilizce olduğu için ara yüzü biraz karışıktır.

SDSAFDASFDAS

Catiayı açtığımızda resimde gördüğünüz çizim ekranıyla karşılacaksınız.Yüzey çizimi yapmak için Start-shape menüsü –generative shape design sekmesine tıklayarak çizime başlıyoruz.İlk olarak çizim yapmak izlediğimiz düzleme tıklıyoruz sonra ise sketch oluşturmaya tıkrayarak o düzleme bir sketch açarak çizime başlıyoruz. Yüzey çizimi yapmanın en basit yolu noktalarla bir bulut oluşturmaktır. Şimdi örnek çizim yaparak yüzey oluşturalım.ilk olarak X-Y düzlemine sketch açıyoruz bir çember çiziyoruz ve sketchten çıkıyoruz.
sketchten çıkma

Daha sonrasında Z-X düzlemine yeni bir sketch açıyoruz diğer çizimden çıktığımız için ilk çizdiğimiz çember pasif konuma geçti çizime başlamadan önce bu çizimi aktifleştirmemiz gerekmektedir.Bunun için insert-operation-3D geometry-project 3D elements sekmesine tıklıyoruz ve çembere tıklayarak aktifleşmesini sağlıyoruz.çizim

 

 

Ve şekilde görüldüğü gibi şeklin soluna istediğimiz ölçülerde bir elips çiziyoruz ve çizimi aktifleştirdiğimizde oluşan sarı çizgiyi silerek çizimden çıkıyoruz. Sonrasında ise insert-surface –revolve komutunu kullanarak çizimimizi yüzeye dönüştürüyoruz. Revolve komutuna tıkladığımızda ilk referans olarak döndürmek istediğimiz elipsi ve ikinci referans olarak ta y- eksenini seçiyoruz tam döndürmek istediğimiz içinde 360 derece yaparak şeklimizi oluşturuyoruz.

3600

Şeklimize yakınlaşmak ve döndürmek için iki küçük kısa yolumuz var onlardan da bahsetmek istiyorum.Özellikle Solid Works kullanıcaları için ilk başlarda zor olsada zamanla alışılan özellikler.

Şekle yakınlaşmak için farenin orta tuşu basılıyken sağ tuşa birkez tıklıyoruz ve orta tuştan elimizi çekmeden fareyi ileri geri hareket ettiriyoruz.

Şekli döndürmek için ise farenin orta ve sağ tuşu basılıyken fareyi hareket ettirerek şeklin istediğimiz tarafına bakabiliyoruz.

İlk yüzeye giriş eğitimimiz burada bitti daha sonraki yazılarda daha kapsamlı çizimler yaparak devam edeceğiz.

Yazan: Emre Oğuz

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA