Tunca Nehri Arşimet Tribünü ile Enerji Üretecek

0
985
Tunca Nehri üzerine kurulacak “Şişme set ve Arşimet Tribünü” ile elektrik üretilmesi ve aynı zamanda nehirde su sporları yapılması planlanıyor.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Tunca Nehri üzerine kurulacak, “Şişme set ve Arşimet tribünü” ile elektrik üretileceğini, aynı zamanda nehir üzerinde su sporları yapılacağını söyledi. Vali Şahin, 10 milyon TL’ye mal olması beklenen projenin, 2015 yılı başlarında temelinin atılacağını ve 18 ay da bitirilmesinin planlandığını belirtti.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, projenin İl Özel İdaresi, Edirne Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası’nın ortaklığı ile gerçekleştirileceğini, 10 milyon TL maliyetli ve 4 milyon 750 bin TL’lik kısmının Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacağını söyledi.

“ÜRETİLEN ELEKTRİK TREDAŞ’A SATILACAK”

Şahin, Tunca Nehri projesinin yaklaşık 12 milyon TL bütçeli olduğunu ve 5 milyon TL’sini Kalkınma Ajansının finanse edeceğini belirterek, “7 milyon TL’si de İl Özel İdaresi, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve eğer ileride olursa borsamız bu işe katılacak. Bu işin 4 ortağı olacak. Koordinasyonunu TRAKYAKA sağlayacak. Tunca Nehri bilindiği gibi debisi sabit olmayan bazen kuruyan bazen yükselen debisi var. Debisini ayarlayıp kanal haline getirip etrafına rekreasyon alanları yapılabilir diye düşünülüyor. Yaklaşık 2-3 kilometrelik mesafe var. Nehrin önüne bir bent yapılarak, suyun debisini ayarlanacak ve bu sayede üzerinde gondollar, gemi restoranları olabilir ve yazları su sporları yapılabilir. Nehrin önüne konulacak set sayesinde küçük bir baraj olacak beş yüz veya bin kw’lık elektrik üretimi sağlanacak. Üretilen elektrik TREDAŞ’a satılacak” dedi.

tunca1

 

“PROJEYİ 18 AYDA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Projenin fizibilite çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Projenin fizibilite çalışmaları bitmek üzere, önümüzdeki yıl nasip olursa projeye başlayacağız ve yaklaşık 18 ayda bitireceğiz. Yaklaşık 2 yıl içinde bu projeyi Edirne’ye ve Edirnelilere armağan etmek istiyoruz. Yapılması planlanan bu yatırımlar uzun yıllar kullanılacak yatırımlar. Bunların hepsi mühendis mimar arkadaşlarla konuşuldu. O kanal dizaynını yaparken nehrin debisi ona göre ayarlanacak. Sıkıntı ve felaketler durumunda müdahale edilebilecek noktada olacak. Her kurum ortak olsun istiyoruz ki bu projeye sahip çıkılsın. Şirket kurulacak ve o şirket yönetecek” şeklinde konuştu.

Kaynak : Deniz Haber Ajansı

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA