Tükenmez Kalem

0
484

Merhaba Arkadaşlar, bugun sizlerle ilk buluşmam. Sizlere bu ilk yazımda, günlük hayatımızda hep elimizde olan TÜKENMEZ KALEM’den bahsedeceğim.Bu kaleme neden tükenmez demişler? Nasıl çalışır? Bunları siz degerli okurlara anlatmaya çalışacağım.

tükenmez kalem

Aslında bizi yıllarca kandırmışlar 😀

Neden mi? Kalemimiz aslında tükeniyormuş. Peki o zaman neden bu kaleme tükenmez demişler?

Kalemimiz yaklaşık olarak 2~3 km uzunluğunda bir çizgi çizebilecek kadar mürekkep haznesine sahip olduğu için bu kaleme TÜKENMEZ KALEM demişler.Bu durumu A4 kagıdında uyguladığımız  düşünülürse baya bir süre çizgi çizmemiz gerekecek.

Gelelim şimdi bu kalemin nasıl çalıştığına;

Kalemimiz, içindeki borucukta bulunan koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan sayesinde yüzeye aktarır. Aslında bu kalemi bu kadar popüler hale getirende içindeki o bilyedir. Çünkü hiçbir  basınca aldırmaksızın lekesiz bir kullanım rahatlığı sağlar. Bunun da en güzel örneğini Amerika vermiştir. 2 Dünya Savası’nda Hava Kuvvetleri uçuş personeline bu kalemleri vermiştir. Çünkü 3 bin metre yüksek basınçata diğer kalemlerin mürekkebi akıyormuş. Peki neden kurşun kalem kullanmamışlar deseniz?

Ya uçuş sırasında kurşun kalemin ucu kırılırsa ne olur?  :)

Teşekkürler…

 

“Yazan Ali Dörtlemez. Elinde olmayan sebeplerden dolayı aramızdan ayrılmak durumunda kaldı.”

Paylaş
Önceki İçerikMobil Tüketim Mutlusu: Homo Sapiens Mobilus
Sonraki İçerikVe Nokia OZO
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA