Toz Metalurjisi Nedir?

0
786

Yazımızda toz metalurjisi ve sinterleme konuları ile alakalı bilgiler ve video mevcut. Tüm okurlarımıza faydalı olmasını diliyorum.

Metalurji artık ülkemizde de üzerine yopunlaşılan bir bilim alanı olmuştur. Nitekim enstitülerin ve özel sanayinin de desteği ile beraber bu alanda ki açıklarımızı hızlıca kapatmaktayız.

Metalurji mühendisliği olarak ve birkaç senedir fazlaca rağbet gören bu bölüm, esasında sanayinin olmazsa olmaz temel yapı taşlarındandır.

Toz Metalurjisi yöntemi geleneksel olan metal şekillendirme yöntemleri olan döküm, talaş kaldırma, sıcak ve soğuk presleme gibi proseslere alternatif olarak geliştirlmiştir. Toz Metalurjisi yöntemiyle imalatı zor parçaların (küçük, fonksiyonel, kompozit yapılar, vb.) toz formunda hammaddelerden başlayarak ekonomik, yüksek mukavemetli ve minimum toleransta üretilmesi yöntem ve tekniğidir. Genel olarak metal tozlarının bir kalıpta sıkıştırılmasının ardından ergime sıcaklığının altında sinterlenmesi esasına dayanır.

Tüm toz metal ve seramik parçalar mukavemet kazandırmak amacıyla yüksek sıcaklıklarda (genellikle ergime sıcaklıkları altında) sinterlemeye tabi tutulurlar. Sıkıştırılmış toz parçalar arasındaki bağlantı yapışma, mekanik kilitleme ve benzeri türden zayıf bağlar olup kristal kafes içerisindeki bağ dayanımına kıyasla çok zayıf kalmaktadır. Sıkıştırılmış toz yapılar içerindeki parçacıklar bir biri ile temas ediyor olsa da her bir parçacık diğerinden bağımsızdır. Sinterleme ile parçacık temas noktaları artmakta ve atomlar ve iyonlar arasında fiziksel bir bağ oluşmaktadır. Bu türden bağ oluşumu kristal kafes sistemi içerisindeki yüksek dayanımlı atomsal bağlanma ile benzeştir. Tek fazlı sistemlerde (saf toz kullanımında) sinterleme tamamen katı fazda gerçekleşir.

Çok fazlı sistemlerde (birden fazla türde toz bir arada kullanılması durumunda veya toz içerisinde bulunan safsızlıklar) sinterleme işlemi sıkıştırılmış parçanın katı formunu (iskeletini) koruyacak şekilde sıvı fazda gerçekleşebilir. Sinterleme ile basılmış toz parçalarda yoğunluk artışına neden olan boyutsal (veya hacimsel) küçülme meydana gelir. Bu durum özellikle çok ince taneli tozlarda daha fazla görülmektedir.

Söz konusu tepkimeyi aşağıda ki video detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Sizden ricamız toz metalurjisi ile alakalı bu kaynağın paylaşımında bulunmanız yönünde olacaktır. İmalat ve üretim alanında geri kalmışlığımızı ancak bu şekilde ki kaynaklar ile tamamlayabiliyoruz

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA