Tercih Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 13 Madde

0
304

2016_dogru_tercih_puan_hesaplama_ve_google_tercih_robotu_lys_ygs_h668919Sonunda üniversite sınav sonuçları açıklandı. Aldığınız puan kadar doğru tercih yapmakta çok önemli. Gerçekten de üniversite okumak kolay değil; aileden uzak olmak, birbirinden değişik hocalar, garip arkadaşlar, tek başına olmak, yeni bir şehre alışmak resmen çocukken yaptığınız gibi bir sürü soru sorup veya izlenim yapıp öğrenmeye çalışıyorsunuz. Size 3. sınıf bir üniversite öğrencisinden tercih tavsiyeleri:

images (3)

 1. İleride hangi meslekte bir şeyler yapmak istiyorsanız onları tercih listenize alın. Kabul sağlık ölmeyecek bir sektör ve hiç bir sağlıkçı açıkta kalmaz. Hatta dershaneye gittiğim zaman sınıfımda Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliğini 3. sınıfta bırakıp sağlık isteyen arkadaşım vardı şimdi İstanbul Üniversitesinde hemşirelik okuyor ve erkek. Bende bir bayan olarak makine ve imalat mühendisliğini okuyorum. Kısaca demek istediğim sadece canlıların cinsiyeti olur giydiğin kıyafetin veya çalıştığın mesleğin cinsiyeti olamaz. Neyse bu tartışmayı başka bir yazıya bırakarak özetle sizi heyecanlandıran bölümleri tercihlerinize yazın. Akrabalarınızın veya büyüklerinizin dedikleri doğru olabilir ancak eğer sevdiğiniz bir bölümü okuyorsanız ve bilincindeyseniz her türlü başarılı olursunuz. Hocamın söylediği gibi bİLGİNİN olabilmesi için İLGİNİN olması şarttır. 107823_m
 2. Yeteneğiniz ölçüsünde bir bölüm seçin. Mesela çizim yeteneğiniz yoksa resim alanında bir bölüme gitmeyin derim. Çünkü her ne kadar öğretilse de teknik resim dersini CC notuyla hocanın iteklemesi ile geçtim. Hala pergelle kağıdı delmeden daire çizemiyorum. Teknik resim okumasını çok iyi yapabildiğim halde hala daire çizememenin tek açıklaması yeteneğim yok. Ama başarının %99 çalışma %1’i yetenek derler. Siz yinede yeteneklerinizi göz önünde bulundurun ne kadar çalışırsanız çalışın bir balığa uçmayı öğretemezsiniz.twoways[1]
 3. Tercih yaparken yaşadığınız şehri göz önünde bulundurun. Tavsiye olarak 3-5 saatlik mesafedeki illeri yazın. Uzak bir yer yazmamanızın sebebi acil bir şey olduğunda evinizde olabilin veya vizelerden sonra bir hafta dersleri ekmek için:) Ancak 1 saatlik uzaklıktaki bir şehri yazmanızı tavsiye etmem. Sürekli hafta sonu evinize gitmekten üniversite okumanın ne demek olduğunu anlamazsınız. Hafta sonları üniversitenizden arkadaşlarla vakit geçirin. Genç insanlarsınız mutlaka köyde bile okusanız yapacak bir şey bulursunuz.headline
 4. Fakültenin kampüste olduğu bölümleri seçin. Her ne kadar üniversitenin adı önemli olsa da kampüs önemli etkinliklerin olduğu yerlerdir.
 5. images (2) Üniversitenin bulunduğu şehri göz önünde bulundurun. Yaşadığınız şehre benzer bir şehir tercih edin. İstanbul’da yaşarken Bilecik’te okumak başlarda çok zordu güzel dostluklar kurduğum için sevebildim bu şehri. Yani İstanbul’un Asya yakasına bile köy diyen ben Bilecik’te köyün ne demek olduğunu hatırladım. Üniversitemin yan arazisinde inekler bulunmasına rağmen belediyenin ve üniversitenin yaptığı bir çok etkinlik zamanın geçmesini sağlıyor. Denize aşık olan biri olduğum için oradaki gölet bir avuç su gibi geliyor. O tarz yerlerde de yıldızlara aşık oluyor insan. Deniz yoksa gökyüzü var.images (1)
 6. Üniversitede yapılan etkinlikleri, kulüpleri öğrenin. Kulüpler çoğu insanlar için arkadaş edinme gibi görünse de sevdiğiniz bir aktivitenin içinde olma şansına sahip olursunuz. Tiyatro kulübüne arkadaşların zoruyla girdiğim halde çok eğlendim, halk oyunları kulübü ilk sene olmamasına rağmen arkadaşlarla en azından kursuna gittik.
 7. Okuduğunuz şehirle bölümün bir alakası olsun. Otelcilik okuyorsanız Antalya gibi şehirlerde okuyun, Mühendislik okuyorsanız sanayinin geliştiği illerde okuyun Hukuk okuyorsanız Ankara’da okuyun. Sebebi ise stajından tutun mezun olduğunuzda bile okuduğunuz ilde yer alan şirketlerin bir ek kontenjanı bulunur ve en azından orada çalışmayacaksanız bile bir kaç bağlantınız olur.
 8. Üniversitenin akademik kadrosu da çok önemlidir. Geçen sene mekanik konusunda yeterli hoca olmadığı için enerji hocalarından biri statik dersimize girdi. Ben dersten kaldım ki hocada zaten bu dersten anlamadığını söylüyordu. Bu sene aynı dersi mekanik hocasından aldım ve geçtim. Konuyu uzmanından öğrenmek size çok fikir kazandırır. Yeteri kadar yardımcı doçent var mı buna dikkat edin. Yardımcı doçentler bir  üniversitedeki en iyi hocalar bence.
 9. Mezunların veya hala okuyan öğrencilere sorun memnun olup olmadıklarını. Üniversitenin olanaklarını sorun veya birkaç program var TRT Kampüs gibi programlara bakıp üniversite hakkında daha çok bilgi edinin.  images (4)
 10. Yeni açılan üniversiteleri veya yeni açılan bölümleri tercih etmeyin. Devlette olduğu kadar özelde de iş bulabileceğiniz bölümleri tercih edin. Gelişmekte olan bir ülkeyiz o yüzden garip bölümler yerine iş bulabileceğiniz bir bölüm tercih edin. Sektör açığı olan bir bölüm tercih edin. Önümüzdeki 5-10 seneyi hesap ederek tercih edin yani yazılım mühendisliği yerine bu sıralar bilgisayar mühendisliğini tercih edin derim ancak bilgisayar mühendisliği mezunu da çok bunları da hesaba katın.
 11. Mühendislik bölümünü tercihlerinde yazmak isteyen öğrenciler en azından TMMOB ile davaları bitmeden Teknoloji Fakültesi yazmasınlar.
 12. Eğer yaşadığınız şehre uzak bir şehir yazdıysanız bari kendisi veya yakınındaki şehirler büyük şehirlerden olsun. Bu size ekstradan festivaller, seminerler, fuarlar sağlar.
 13. Okumak istediğiniz bölüm belli ve başka bir bölüm istemiyorsunuz ancak puanınız yetmiyorsa yaşadığınız şehirdeki özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Başka bir şehirde yurtta kalsanız bile harcadığınız para özel üniversitelerin %25 burslu bölüm paraları ile aynı. Yalnız özel üniversitelerde daha dikkatli olmalısınız. Bazı üniversiteler mezun olduğunuzda bir kaç yaptırımları olabiliyor. Mesela bazı özel sağlık üniversiteleri  mezun olduğunuzda ilk 5 sene sadece benim hastanemde çalışabilirsin koşulu var. Bir de özel üniversitede okumaya karar verdiyseniz mutlaka not ortalamanıza dikkat edin bazı üniversiteler 3’ün üstünde ortalama yapan öğrencilere %100 burs imkan sağlarken 2’nin altına düştüğünüzde bursunuzu kesebilir.

 

Ve yerleşen öğrencilere bir ekstra; bölümünüze özel burslar, ilinize özel bursları kaçırmayın devlet bursu ve yurtlarının başvurusu aynı zamanda yapılıyor.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA