Teknik Resim Sızdırmazlık Elemanları

0
718

Sızdırmazlık elemanlarının gösterimi ile ilgili en son standart TS EN ISO 9222-1/ Eylül 1996 numaralı standarttır. Bu standarda göre, sızdırmazlık elemanlarının detaylarının belirtilmediği durumlarda (montaj resimlerinde) elemanın sembolik gösterimi çizilir.

SIZDIRMAZLIK ELEMANLARININ SEMBOLİK GÖSTERİMİ

Sızdırmazlık elemanlarının sembolik çiziminde kullanılan bütün çizgiler sürekli kalın çizgi (TS 10845 – A) ile çizilir. Sembolik gösterimde kullanılan ölçek resmin ölçeği ile aynı olmalıdır (Şekil 4.1).

Adsız

Sızdırmazlık elemanı sembolik olarak bir kare ve bu karenin ortasında bir çarpı işareti ile gösterilir. Karenin merkezindeki bu çarpı işareti karenin çevre çizgilerine değmemelidir (Şekil 4.1).

Şekil  4.1’  de  gösterilen  durum  sadece  akışkanın  yönünün  önemli  olmadığı durumlarda kullanılır. Eğer akışkanın akış yönünün belirtilmesi gerekiyorsa sembolün ortasındaki çarpı işaretinin ucuna akışkan yönüne uygun ok işareti çizilir (Şekil 4.2).

Adsız

Sızdırmazlık elemanlarının dış hatlarının gösterilmesinin gerekli olduğu durumlarda, bu kenarlar olduğu gibi ve merkezdeki çarpı işareti ile gösterilir (Şekil 4.3).

Sızdırmazlık elemanlarının birden fazla yön için montajının belirtilmesi gerektiği durumlarda  istenilen  montaj yönü  yazı  veya  standartlarla  belirtilmelidir.  Sızdırmazlık elemanının sembolik olarak gösterimi yatay eksenin her iki tarafı için de geçerlidir (Şekil 4.4).

Adsız

Sızdırmazlık elemanının sembolik gösterimlerinde taramadan kaçınılmalıdır. Detaylı gösterimlerde, taramanın gerektiği durumlarda sızdırmazlık elemanının bütün parçaları aynı yönde sürekli çizgi ile (Şekil 4.5a) veya karalamak suretiyle taranır. (Şekil 4.5b)

Adsız

Adsız

Adsız

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA