Teknik Resim Kasnaklar

0
862

KAYIŞ KASNAKLARI

1) Tanımı: İki mil arasında kayışlar vasıtasıyla hareket ve kuvvet ileten makine elemanlarıdır.

2)  Çeşitleri: Kullanılan kayışların biçimine göre kasnak biçimleri de değişir. Kasnaklar iki grupta sınıflandırılır.

I) Düz kayış kasnakları

II) V – Kayış kasnakları

AdsızI) Düz kayış kasnakları: Bu kasnaklar tek parçalı veya iki parçalı olarak yapılırlar. Çapları küçük ve kolay sökülüp takılabilen kasnaklar tek parçalı, büyük çaplı zor sökülüp takılabilen kasnaklar iki parçalı olarak yapılırlar. Şekil 6.2’ de iki ve tek parçalı kasnak resimleri verilmiştir. Çevre yüzeyleri düz silindirik ve bombeli olarak yapılırlar. Bombeli yüzeyler kayışın yana kaymasını önler. Fakat kayış ömrünü düz silindirik yüzeye göre kısaltır. Düz kayış kasnakları, ana ölçüleri ( kasnak çapı, ispit genişliği ve bombe yüksekliği bakımından TS 148 /4 ‘ de standartlaştırılmışlardır.

Kasnaklar 160 mm çapa kadar dolu gövdeli, 160 ila 224 mm çapa kadar dolu veya kollu yapılırlar.

AdsızII) V – Kayış kasnakları

V Kayışları ile birlikte kullanılırlar. V kayış kasnakları taşıyacakları yüke göre, tek kanallı veya çok kanallı olarak yapılırlar. Kayışların ölçüleri standart olduğundan kasnak kanallarının ölçü ve biçimleri de standartlaştırılmıştır (TS 148).

Adsız

3) Kasnakların imalât resimlerinin çizilmesi

Kasnakların imalât resimleri dişli çarkların imalât resimleri gibi çizilir. Aradaki fark, jant ispit kısımlarının  konumlarıdır.  Kasnakların  önden ve yandan görünüşleri   Şekil 6.2’de görüldüğü gibi iki parçalı veya  Şekil 6.3’de görüldüğü gibi kollu oluşuna göre çizilir. Şekil 6.4’de ise gövdesi dolu kasnaklar tek görünüşle belirtilebilir.

 Adsız Adsız1

Adsız Adsız1 Adsız2

Adsız Adsız1

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA