Taşlama Tezgahları Ve Çeşitleri

0
483

Taşlama tezgahları…Taşlama dediğimiz uygulama talaşlı imalat işlemi olup sertleştirilmiş malzemelerin yüzeyinden talaş kaldırmak için, silindirik iş parçalarının ısıl işlem sonrası meydana gelen çarpıklıkları gidermek amacı ile ve parça yüzeylerinin parlatılması için yapılır.

Taşlama zımpara taşı adı verilen ve dairesel bir profile sahip bir kesici yardımı ile metaller üzerindeki talaşı kaldırma işlemidir ve bu işlemin yapıldığı tezgahta taşlama tezgahıdır. Zımpara taşları partikül şeklindeki aşındırıcı tanelerin birleştirme maddeleri yardımı ile birleştirilmesiyle presler altında imal edilir.

TAŞLAMA TEZGAHI ÇEŞİTLERİ

1- Düzlem Taşlama Tezgahları 

Özellikle bu tezgah prizmatik parçaların taşlanmasında kullanılır. İş parçaları mıknatıslı tezgah tablasına bağlanarak taşlanır. Küçük ve ince olan iş parçalarının bağlanmalarında parça kalınlığından daha az kalınlıkta olan yan destek parçaları kullanılır. Aynı zamanda düz kanallar, açılı yüzeyler ve değişik profiller bu tezgahlarda taşlanır. Tezgaha takılacak ilave aparatlarla düz dişli ve benzeri profildeki parçalarda taşlanabilir. Bu tip taşlama tezgahlarında tezgah tablası sağa ve sola aynı zamanda derinlemesine hareket yeteneğine sahiptir. Taş mili başlığı ise sadece yukarı ve aşağı hareket edebilir. Taşın hassasiyeti 0.01 mm olup tezgah tablası hidrolik hareketli olup yarı ve tam otomatik olarak çalışmaktadır.

2- Puntasız Taşlama Tezgahları 

Özellikle punta arasına alınarak bağlanmaması ve boydan boya taşlanamsı gereken parçaların taşlanmasında kullanılır. Silindirik, uzun boylu iş parçalarını taşlanması işleminde tercih edilir. İş parçası alt destek parçası tarafından desteklenir. Tezgahta 2 adet zımpara taşı vardır. Taşlardan biri taşlama görevi yaparken diğeri iş parçasını kendi ekseni doğrultusunda ilerletir. İş parçasına yön veren taşa sevk taşı denir.

,

İki taş arasında iş parçasının aşağı düşmesini önleyen ve iş parçasının boyuna paralel yüksekliğinin ayarlayan sevk kızağı vardır. Enine hareket edebilen kayıt ve kızak üzerine oturtulmuştur. İş parçasının çapına taşlama konumuna göre yükseltilip alçaltılabilir.

3- Silindirik Taşlama Tezgahı 

Kendi ekseni etrafında dönebilen zımpara taşı yardımı ile yavaş dönmekte olan iş parçası üzerinde yapılan taşlama işlemidir. Taşlama işlemi silindirik iş parçalarının dış yüzeylerinde yapılır.

Eğer tezgahta delik taşlama işlemine uygun aparat mevcut ise bu tezgahlarda delik içi taşlamada rahatlıkla yapılabilir.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA