Tasarım Nasıl Yapılmalı?

0
667

Son yıllarda sanayi sektöründe tasarımlar çok önem kazanmaya başlamıştır. Hemen hemen bütün firmalar istedikleri en ufak bir şeyde bile öncelikle karakalemle bile olsa görebilecekleri bir çizim istenmektedir. Bu durum göz önüne alındığında tasarımlar her geçen gün daha fazla artmaktadır. Tasarım denildiğinde, genel olarak aklımıza grafik tasarımları gelmektedir. Bunun yanında animasyon tasarımları, model tasarımları, makine tasarımı vb. tasarımlar akla gelmesi gerekmektedir. Ben bu yazımda kendi ilgi alanım ve mesleğim olan Makine Tasarımı hakkında bilgi vermek istedim.

İlk olarak tasarım hakkında size kısa bir bilgi verdikten sonra makine tasarımlarını yaparken nasıl bakmamız gerektiği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Tasarım, bir planın, bir nesnenin ya da bir inşaat süreci içinde (mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci vb.) yaratılması. Genellikle uygulamalı sanatlar ve görsel sanatlar, mühendislik, mimari, peyzaj ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır. Hem bir isim hem bir fiil (tasarlamak) olarak kullanılır. Tasarlamak, yeni bir obje veya ürün (makine, mobilya, endüstriyel ürün vb.), mekan ve alan (yapı, peyzaj) için bir plan yaratma ve geliştirme sürecine işaret eder. Tasarı ise hem son plan veya taslak (bir çizim, modelleme vb.); ya da bir plan veya taslağın sonucu (üretilen bir obje, ürün, mekan ve alan) için kullanılır.

Fakat günümüzde tasarımın birçok alanı vardır. Görsel sanatlar içinde en bilinenlerinden grafik tasarım olmak üzere,mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımını örnek gösterebiliriz.

Hangi mesleği yaparsanız yapın ilk olarak öğrenmemiz gereken konulardan biride elde çizim yapmaktır. İster meslek lisesinde olun ister üniversitede. Okuduğunuz bölüm gereği ilk olarak teknik resim öğreniyoruz arkasında tasarımlara başlıyoruz.

Makine Tasarımcısı olan insanın hayal gücü olmadığı taktirde ne kadar çaba gösterse de istediğini elde edemeyebilecektir. Biz makinecilerin en önemli özelliği bu durumdur. İnsanoğlu hayal gücü ile yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Bizler için önemli olan hayal ettiğimiz, düşündüğümüz ve gözümüzün önünde tasarladığımız bir şeyi çizerek ortaya çıkarabilmektir.

Herhangi bir firmada çalışırken patronumuz ya da Tasarım Sorumlumuz yeni bir tasarım yapmamızı istediğinde hiçbir zaman bilmiyorum kelimesini kullanmamamız gerekir. Çünkü makineci insanin hayal gücünün sınırı olmaması gerekir. İlk olarak istenilen tasarımla ilgili gerekli olan araştırmalar yapılmalı, bu araştırmalar sonucunda kafamızda hazırlanmış olduğumuz taslağı önce karakalem ile bir kağıda dökmek daha mantıklı olur. Çünkü oluşturacağımız bu tasarımda hem el yeteneğimiz hem de kafamızda tasarımını yaptığımız çizimin ön çalışmalarını detayları ortaya çıkacaktır. hazırladığımız bu taslakta eksikliklerimizi göreme ve tasarımda gerekli olacak hazır malzemelerinde belirlenmesini sağlayacaktır.

Karakalem tasarımlarında hazırlanan projelerde iç detay montajın 3 boyutlu görünümünde tam detaylı olarak görülememektedir. İç detaylarının hazırlanması karakalem çizimlerinde daha çok süre almakta ve bu da bir taraftan imalatı geciktirmektedir. Hazırlanmış olan makinenin parçalarının iç detayları bittikten sonra montajı yapılmaya başlanır. Montajda bu iç detaylar 3 boyutlu olarak değil. ön görünüş, yan görünüş, üst görünüş gibi görünüşlerden belirli kesitler alınarak gösterilmektedir. Bunun yanında tasarım da gerektiğinde özel kesitler alınıp, alınan bu kesitler belirli ölçeklerde büyültülerek gösterilmesi gerekmektedir. Gösterilmesi gereken bu özel kesitlerin hazırlanması daha çok zaman almaktadır.

Artık ilerleyen teknoloji ile elde çok detaylı karakalem çizimleri bitmektedir. Bunun yerine bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımlar daha çok yer almıştır. Bilgisayar ortamında tasarımların yapılması, karakalem ile yapılan tasarımlardan daha kısa sürede olmaktadır. Çünkü karakalem ile yapılan tasarımlarda herhangi bir hatada o kısmı silmek veya çizimi atarak yeni baştan başlamaya sebep olmaktadır. Fakat bilgisayar ortamında yapılan bu hatlar çok çabuk ve tehlike arz etmeden hemen giderilerek imalata yansımaz.

Bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımlarımız daha hızlı olduğundan imalatta daha hızlı başlayacaktır. Tasarım bittikten hemen sonra imalata başlamadan önce tasarım ile ilgili maliyet analizleri, zaman analizleri, ürün analizleri de yapılarak süreci daha çok hızlandıracaktır.

Tasarım yapmak için şu an piyasada birçok program kullanılmaktadır. Bu programlardan bir kaçı;  SolidWorks, AutoCAD, Autodesk Invetor, Catia, ProEngineer, Mastercam, NX, Cimatron gibi birçok program mevcuttur. Bunların yanında bir de CAM programları yani tasarımını yaptığımız parçaların modern makine tezgahlarından olan CNC tezgahlarında işlemesini sağlayan programlarda vardır. Bunlar; SolidCAM, Catia, NX, MasterCAM, CAMWorks, WorkNC, Cimatron gibi daha birçok programdır.

Peki bir Tasarımcı Hangi Yönlerinin Gelişmesi İçin Çalışmalıdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir tasarımcı asla bilmiyorum, yapamam gibi kelimeleri hayatından çıkartmalıdır.

Tasarımcının işi bir sorunla karşılaşma veya yeni ürün istenmesiyle başlar ve artık tasarımcının bilgi ve becerisiyle baş başayızdır.

İlk olarak sıfır ürün tasarımını değil de var olan üründe ar-ge çalışması yapılacak olduğu durumu ele alalım.

İlk önce sorunun ne olduğunu bulmalıyız ki çözüm üretebilelim. Sorunun ne olduğuna karar verdikten sonra çözüm yolu aramaya başlamalıyız. Bulduğumuz çözümleri enine boyuna getirilerini ve götürülerinin ne olduğuna karar verildikten sonra topladığımızın verileri değerlendirerek yapacağımız tasarımın genel özelliklerini belirlemeliyiz ve bu özellikler doğrultusunda taslağımızı oluşturmaya başlamalıyız.

Taslağı çizdik artık üretime mi geçiyoruz? Hayır. Taslağı çizdik ama bakalım beklentileri karşılayabiliyor mu? Sorusunu sormamız gerekiyor.

Bundan sonraki durum taslağı iyileştirmek için araştırma ve düzenleme kısmı geliyor.

Artık taslağımızın tamam olduğunu düşünüyorsak sanal ortamda çalışma şartlarına bağlı olarak testlerini yapmamız gerekmekte. Sonuçlar gayet güzel istediğimiz gibi parça kullanıma uygun olduğu sonucuna varmışsak yapım resmini oluşturup ilgili birimlere üretmesi için verebiliriz.

Peki işimiz burada bitti mi? Hayır. Üretilen parçanın değerlendirilmesi eksikliklerinin giderilmesi için çalışma başlatmak gerekmekte..

KOLAY GELSİN..

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA