Takım Arkadaşımız Barış Babur

0
591

Merhaba Arkadaşlar;

 

Havadislerime başlamadan önce sizlere kendimi tanıtmak isterim. 06.08.1979 Ankara doğumluyum.

36 Yıldır Ankara da ikamet etmekteyim. Baba memleketi, Tokat-Zile.

 

Şu an da meşgul olduğum iş yeri, Arı Makine Vinç www.arimakinavinc.com meşgul olduğum görevim ise, tasarım ve kaynaklı imalat sorumlusuyum. Kısaca mesleki hayatım açısından bilgi vermek isterim sizlere.

 

Ben, Halk Bankası İç Anadolu Bölge Müdürlüğü İstihbarat Departmanın da sözleşmeli Memur olarak çalışıyordum. Bilirsiniz işte, Bankadan kredi çekmek isteyen insanların çekmek istedikleri krediyi ödeme güçleri var mı…? Mal varlıkları nelerdir…? Kredi puanları nedir…? Daha önceden çalışmış olduğu kurum ve kuruluşlar nerelerdir…? Falan filan bir yığın sıkıcı işlerdi işte.

 

Yaklaşık olarak bir buçuk sene görev yaptım. Daha fazla dayanamayıp istifa ettim (  İstifa etmem de ki neden; Bankacılık da hiçbir heyecan yok, hiçbir adrenalin yok devamlı dedektif misali insanlar hakkında bilgiler topluyordum. Bir de takım elbise zorunluluğu olmasıydı. En sevmediğim kıyafettir takım elbise belki de evlenirken dahi giymek istemediğim bir kostümdür. Serseri ruhuma hiç de uygun bir post değil (

 

İstifa sonucunda farklı olarak bir yığın işler de meşgul oldum, bunları tek tek yazsam “hocam senin ne işin var bu meslek de” diyebilirsiniz diye basınızı ağrıtmak istemiyorum.

 

Bu sektöre ilk olarak Lazer CNC kullanarak başladım. CNC nin hem programını yazıyordum hem de kesimini yaptırıyordum. Genel de ahşap üzerine kesimler yapıyorduk, dekoratif kesimler. 1500 x 3000 ebatlarında tezgahımız vardı.

 

Şirket, mobilya tasarımları yapıyordu, ben de CNC de mobilyalara uygun olarak Dekoratif parçalar tasarlıyor, kesimini yapıyor ve mobilyalar üzerine birleşimini yapıyordum. Ben de ki tasarım ruhu Allah vergisi bir durum. Her hangi bir yerden ya da kurumdan tasarım üzerine eğitim almadım. Yaklaşık olarak bir yıl Lazer CNC üzerine çalıştım ve artık bu iş de bana bir vakitten sonra sıkıcı gelemeye başladı ve istifa ettim.

 

Bir vakit sonrası Water Jet CNC kesim yapan bir şirkette programcı olarak işe başladım. Burada-da Lazer CNC misali yine dekoratif çalışmalar da yer aldım. Genel olarak, mermer, granit, fayans vb. kesimler de yer aldım. Lazer CNC de geçirdiğim zamana göre biraz daha keyifliydi, zaman biraz daha eğlenceli geçiyordu.

 

Su ile kesim yapıyorduk ve ilk zamanlarım da inanılmaz bir durum gibi geliyordu. 4150 Bar basınçlı su ve

aşındırıcı kum karışımıyla kesim yapıyorduk. Bana ilginç geldiği gibi sizlere de ilginç bir durum gibi geliyorsa sualleri cevaplandırabilirim. Bura da genel de sanatsal çalışmalar yapıyorduk ve ben bu türden işlere bayılıyordum.

 

Mermer ve granit üzerine çalışmalar, zeminlere orta göbekler vb. motif ağırlıklı çalışmalar yapıyorduk. Bura da-da yaklaşık olarak bir sene çalıştım. Daha sonra dolaylı olarak Alfer Mühendislikten iş teklifi geldi ve farklı heyecana atıldım. Alfer Mühendislik, vantilatör, flitre, seperatör, klape, silo, soğutma kuleleri vb. gibi konular da meşguliyeti vardı. İlk olarak, deneyimim CNC olduğundan ötürü beni Plazma Kesim de konumlandırdılar.

 

İki yıl bura da kesim işleri ile uğraştım ve artık bana yavaş yavaş kına gelemeye başlamamıştı ( Bura da plazma kesim, oksijen kesim vb. kesimlerim programlandırılması ve kesiminde yaklaşık olarak iki yıl yer aldım. Sonrasında beni vantilatör tasarımın da yer verdiler. Tüm kesimleri ben yaptığımdan ötürü tasarımlar da çok da güçlük yaşamadım. Yaklaşık olarak iki yıl vantilatör tasarımları yaptım, vantilatörler hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlar Alfer Mühendisliğin internet sitesinden faydalanabilirler. Ben de naçizane bilgilerimi sizler ile paylaşabilirim.

 

Bu iki yılın sonun da arkadaşın işten ayrılma sebebi ile beni filtre departmanına verdiler…

 

 

 

Flitre vantilatör gibi değildi, çok fazla ayrıntı vardı ve inanın vantilatöre göre heyecanı inanılmaz yüksekti.

Çimento fabrikalarına, boya fabrikalarına, döküm yapan fabrikalara, talaş mdf imalatı yapan fabrikalara endüstriyel ve sanayi tipi flitre tasarımlarına başladım. Yaklaşık olarak iki yıl da bu departman da görev yaptım.

 

Baktılar ki bu çocuk da bir ışık var ve beni flitre departmanı şefi yaptılar. Artık yüksek heyecan ile çalışmaya başladım, vakit daha eğlenceli geçmeye başladı. Bana bağlı iki arkadaş vardı ve ben şefleri olarak görevimi icra etmeye başladım. Birçok sektöre vantilatör ve flitre tasarımları yaptım ve imalatını yaptırdım. İmalat ve tasarım ayrılmaz bir ikili arkadaşlar. Eğer bir tasarımcı imalat da yer almaz ise yerinde sayan bir tasarımcı olur. Ne uzar ne de kısalır, yalnızca yerinde sayar.

 

Aslına bakarsanız çok da uzatmak istemiyorum kendimden bahsetmeyi ama çok az kaldı. Sonuç olarak Alfer Mühendislik de-de yaklaşık olarak dört sene vantilatör ve flitre tasarımcısı olarak görev yaptım. Sonra çok uzaktan değil hemen yan fabrika olan Bülbüloğlu Vinç den bizimle çalışmak ister misin diye teklif geldi.

 

Sonuç da herkes maaş için çalışıyor, imkanlar ve diğer hususlar uygun ise olabilir dedim. Ufak bir tanışma ve pazarlık sonucun da BVS de işe başladım. Bülbüloğlu, vinç imalatı yapıyor arkadaşlar ve tam bana göre işti.

 

Nedendir bilmem, çalıştığım sektör de heyecan ve adrenalin arayan bir yapıdayım ve bu huyumu çok seviyorum. Bu huy bana mesleğime karşı bağımlılığımı ve performansımı yükseltmem de yardımcı oluyor.

 

Bülbüloğlu Vinç de birçok önemli projeler de yer aldım. Birçok farklı tasarımlar da vinç projeleri detaylandırdım, imalatını yaptırdım, şantiyeler de yer aldım, vinçlerin yerine montajını yaptırdım, gerekli testlerinde yer aldım. Yaklaşık olarak beş sene de burada tasarımcı olarak görev yaptım ve bir takım kötü gelişen olaylardan ötürü yapmış olduğum görevden ayrılma durumun da kaldım.

 

Sonuç olarak arkdaşlar, şu an da Arı Makine da yaklaşık olarak dört yıldır tasarım ve kaynaklı imalat konusunda sorumlu olarak görevimi icra etmeye çalışıyorum.

 

Bilgi, paylaşıldıkça değer kazanır ilkesinde bir çalışma prensibine sahibim. Bilgi, ben de kaldığı sürece paslanmaya yüz tutar, bir diğer insan ile paylaşım yapmak bana ruhen çok şeyler kazandırıyor ve bu bilgi ve deneyimlerimi, merak ettiğiniz havadisleri sizler ile bu sayfa da paylaşımlar da bulunacağım.

 

Paylaşımlarım, yoğun iş temposundan dolayı ardı arkasına olamayacak, vakit buldukça sizleri vinç konusunda bilgilendirip, sorularınıza bilgim doğrusunda cevaplar vererek paylaşımlar da bulunacağım.

 

Sorularınız aşağı da ki konular da olabilir,

 

Pergel Vinçler.

Çektirme vinçleri

Alttan askılı vinçler

Monoray vinçler

Monohat vinçler

Tavan vinçleri

Portal vinçler

Döküm vinçleri

Hurda vinçleri

Servis vinçleri

Kütük vinçleri

Konteynır vinçleri vb. konular da yer alan vinçler ile ilgili suallerinize cevaplar vermeye çalışacam.

 

Şimdiden sevgiler ve saygılar herkese…

 

Barış BABUR / Arı Makine Vinç

Tel: 0530 150 51 02

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA