Staj Rehberi

0
616

Şu sıralar biraz erken olabilir ama genel olarak staj başvurularının başladığı dönemdeyiz. Staj kimileri için angarya kimileri içinse kariyer başlangıcı olarak görülmekte. Sizin bakış açınız ne olursa olsun staj artısı, eksisiyle, iyiliği kötülüğüyle bir çok tecrübe kazanmanıza faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu nedenle staj yeri seçimi için göstereceğiniz özen kariyer planlamanızın bir parçası olarak düşünülebilir. Bu nedenle staj yeri seçerken uzun vadeli düşünmeli,moda yerlerden çok gitmekten zevk alacağınız yerlerde staj yapmalısınız.Her firmanın bir insan kaynakları kültürü ve buna bağlı olarak da bir stajyere bakışı vardır.

Staj başvurusu yaparken mümkünse eski stajyerlerle veya çalışanlardan stajyer politikaları hakkında bilgi almaya çalışın.

Unutmayın her ortamda alınacak dersler vardır, mümkün olduğunca dinleyici ve istekli olun.Büyük şirketlerde staj yapmanın kendine göre ,küçük şirkette yapmanın kendine göre avantajları vardır.mümkünse her iki ortamda da staj yapmaya çalışın.Şirket kültürü,işçi işveren ilişkileri , kısacası üniversitede öğretilemeyecek bazı şeyler staj döneminde öğrenilir bunu aklınızın bir kenarında bulundurun.

Ha birde Mevcut mevzuatlara göre staj süreleri emeklilikte sayılmamakta veya borçlanma yapılamamaktadır bunu da bilin sürekli aklınızı karıştırmasın :)

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA