Sosyal Medyanın Etkileri…

0
722

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların hayata bakış açıları farkında olmadan değişiyor. Özellikle de çağımızın vazgeçilmezi olmazsa olmazı internet sayesinde bilgiye kolay yoldan erişme şansıyla birlikte hayatları da bir o kadar köreltiyor. Nasıl mı ????

Tek bir tuşla yapılan alışverişler, internetten ödenen faturalar ve verilen yemek siparişleri… Artık istekler bir tık hayatımızın önüne geçmiş oluyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte insan ilişkileri büyük bir yara almış durumda. Özellikle de sosyal paylaşım siteleri sayesinde insanlar sosyalleştiğini düşünürken asosyalliğe doğru giden yolun farkında değiller. Gittikleri mekanlarda birlikte oldukları insanlarla yedikleri yemeklerden tutunda yaptıkları her şeyi insanlarla paylaşma iç güdüsüne girmiş bulunuyolar.  Beğenilme arzusu da bu işin tehlikeli boyutlarından biridir.

Yapılan araştırmalara göre sosyal paylaşım siteleri insanların psikolojisini olumsuz yönde etkilendiğini vurguluyor. Bağımlılık yapan sigara, alkol gibi sosyal paylaşım siteleride bağımlılık listelerindeki yerini almıştır.

Sosyalleştiğimizi düşünürken asosyelleşiyoruz farkında değiliz. İnsanlarla olan iletişimimiz sadece yazıdan ibaret olmaya başlıyor. İnsanlarla yüz yüze konuşmaya hasret kalıyoruz. Çünkü hayatlarımız sadece internetten, sosyal ağlardan ibaretleşiyor. Önce hâl hatır faslıyla başlayıp ardından bir iki çeşit farklı konulardan bahseder olsak da, konular yine dönüp dolaşıp, aynı noktaya geliyor. Karşımızdakinin sosyal paylaşım sitelerindeki aktivitelerinden, gittiği yerlerden ve  yazdığı sözlerden paylaştığı videolara kadar didik didik konuşuluyor. Bu da yetmezmiş gibi, sanal dedikodular da birbirini takip ediyor. Beğendiği, hoşlandığı kişiyi gösterip, yazdıklarından ve yaptıklarından açıyorlar sohbetleri. Kısaca sohbetler bozuluyor, muhabbetler koyulaşmak yerine, açıklaşıyor, sıradanlaşıyor.


İnsanlar sosyalleşmekten uzaklaştıkça, uzaklaşıyor, ama kimse farketmiyor. Herkes birbirini uyarıyor ama dönüp de aynaya bakmıyor. Herkes dünyayı, sanal alemden kurtarıyor gerçek dünyadan koptukça kopuyor. Artık insanlar canları bile yansa, acısını önce sanal alemde paylaşıyor.

Uzun lafın kısası  dünyamızın köreldiğinin farkına varalım!!!

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA