Sonunda Seri Üretime Geçecek Araç Belli Oldu

0
1391

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili, 2016 yılında seri üretime geçecek.

Eskişehir’de bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ndeki bir firma, 2013 yılında elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapmak amacıyla kuruldu. Bir ulusal elektrikli otomobil markası oluşturmak için yola çıkan firma, bugüne kadar yaptığı çalışmalarla alt sistemler bazında ve alan konularında iyi bir yol kat etti.
Firmanın devam eden iki farklı elektrikli araç modeli bulunuyor. Alt sistemlere yönelik çalışmalar da devam ediyor. Elektrikli araçların kritik denebilecek teknolojileriyle ilgili alan çalışmaları yapıldı.

elektrikli-otomobil_(3)__large

Kendi pazarını oluşturabilecek nitelikteki elektrikli araçlar, 2015 yılının sonunda prototip olarak yürütülecek. 2016 yılında seri üretime başlanması planlanıyor. Model tamamlandıktan sonra 2016 senesinde müşterilere ve vatandaşlara araç satışına başlanacak.
Şarj istasyonu elektrikli araçların en önemli parçalarından birini oluşturuyor. Bu doğrultuda şarj istasyonlarında hazırlanan üç modelle çalışmalar yürütülüyor. Gelecek yıl endüstriyelleşmesini tamamlayıp, ürün olarak satışına başlanacak.

Öte yandan Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim’in de Eskişehir’de yapılması motivasyon veriyor.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA