Şifreleme Makinesi: ENİGMA

0
401

Şifreleme Makinesi

Bu makineyi her şeyden bir haber olarak tesadüf eseri izlediğim bir filmde gördüm. Dehşete düşerek izlediğim filmden kareler gerçekten dahiyane bir şifreleme makinesi olduğunu gözler önüne serdi.

Peki bu şifreleme makinesi kim tarafından ne zaman ne için yapıldı ?

Enigma: II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından telsiz konuşma şifrelerini kırmak için yapılmış bir şifreleme makinesidir. Rotor makineleri ailesinden olup bir Elektro-Mekatik aygıttır ve birçok türü mevcuttur.

İlk olarak 1920 yılında ticari kullanımı gerçekleştirildi. Enigma sayesinde birçok ülkede ordu ve devlet kurumları için özel modeller üretildi. Enigma şifre makinesinin bazı zayıf yanlarının olmasının yanında çözümlenmesi gereken mesajlar operatör hataları, prosedür açıkları ve kod kitapları sayesinde çözümlenebildi.

II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan şifreleme sistemleri sayesinde bilgisayar biliminin doğmasına neden olmuştur. O zamanlarda Amerikan ve İngiliz şifre çözücüler en yetenekli, en değerli bilim adamları, matematikçi ve mühendislerden oluşmaktaydı. Bunlardan bazıları bilgisayar biliminin kurucularından sayılan Alan Turing ve dünyanın ilk dijital programlanabilir bilgisayarı olan Colossus’ u yapan Thomas Harold Flowers‘ dir.

Enigma’nın Çalışma Sistemi

Enigma bir elektronik-mekanik bir sistemdir. Daktilo klavyesine benzer bir klavyesi vardır ve bu her bir tuşa basıldığında rotorlar döner. Tüm enigma sistemlerinde ilk olarak en sağdaki rotor dönmeye başlar ve onu yanındaki rotorlar daha fazla dönerek takip ederler. Rotorun dişli mekanizması her çözümlemeden önce farklı sökülerek tekrardan takılır. Aynı zamanda her mesaj çekiminden önce operatör tarafından alt bölümdeki elektrik soketlerini dizerek şifrenin çözümünü bu sayede daha da zorlaştırmış oluyorlardı. Mekaniğe bağlı elektrik sistemi sayesinde hangi harfe basıldığı ışıklı paneller sayesinde gösterilirdi.

Enigma Rotorunun Açılımı 

  1. Çentikli halka
  2. ‘A’ kontağının yerinib ayarlandığı nokta
  3. Alfabe halkası
  4. Elektrik plaka kontakları
  5. Kablo bağlantıları
  6. Zemberek yüklü iğne kontakları
  7. Zemberek yükü ayarlama kaldıracı
  8. Rotor göbeği
  9. Parmak halkası
  10. Kilit mekanizması

 

Enigma’nın İlerleme Mekanizması

Yeşil renkte olan 3 mandal birlikte ilerlemektedir. İlk rotorda (1) çark mandal tarafından kavranmıştır ve her klavyeye basıldığında çark bir adım ilerler. İkinci rotorda (2) mandal tarafından kavranıp klavyeye basıldığında oda bir adım ilerleyecektir. Üçüncü rotor (3) kavranmamıştır. Çünkü ikinci rotorun kenarındaki çentik mandalla aynı seviyede olmadığı için mandal çarkın dişleri ile temas etmeden kenardaki halka üzerine kayacaktır.

Son olarak filmi merak edenler için yazımızla ilgili filmler The Imitation Game ve Enigma‘ dır. Şimdiden iyi seyirler.. :)

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA