Sen Sorunu Sor, O Cevaplar

0
288

Quara, uzay bilimlerinden sanata, II. Dünya Savaşı’ndan tekstil işçiliğine kadar aklınıza gelen her türlü soruyu sorabileceğiniz bir internet sitesidir.

İnternetin bilinçli kullananlar için çok faydalı bir ortam olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak bu sınırsız kaynaklar arasından güzel oluşumlar gözünüzden kaçmış olabilir. ”Quora” gibi.

2010 yılında Adam D’Angelo tarafından kurulan bu şirket bundan bir yıl sonra Quora internet sitesi olarak karşımıza çıkmıştır. Peki bu proje nedir nasıl yararlanabiliriz derseniz şöyle ki: aklına gelen herhangi bir alandan herhangi bir soruyu uzmanlarına yöneltip cevabını alabileceğiniz bir internet sitesidir. Sitede gezinip sorular sorarken bir bakmışsınız sorunuzu NASA’da çalışan bir uzman cevaplıyor. Ya da suç oranlarını merak ettiniz diyelim, emekli bir polis memuru deneyimlerini aktarıyor size. Benimde bu siteyi keşfetmem 3 Boyutlu yazıcılara karşı bir merak uyanması ile başladı. İstediğim şekilde istediğim tarzda cevapları uzmanlarından her an bulabiliyorum.

Diyelim ki aklınıza ” 80-90’lı yıllarda Güney Amerika’da neler olup bitti, iç savaşın sebepleri neydi? ” gibi bir soru geldi ve sordunuz. İşte sorunuzu o savaş yıllarında o anları birebir yaşamış birisi hiç yorulmadan bu konudaki sorularınıza cevap verebilir. Hatta Amerikan hapishanesinde yatan bir hükümlü, insan öldürmenin nasıl bir duygu olduğunu günlerce anlatabilir. Site kullanıcıları o hükümlünün cevaplarını size düzenli olarak aktaracaktır.

Kusursuz bir bilgi kaynağı diyebileceğimiz Quora, soruları biriktirip konulara göre cevap veriyor. Sitede kullanıcılar birbirleri ile işbirliği içinde çalışıyorlar. Sizde öğrenemeyeceğim yada öğrenecek ne kadar çok şey var hissi uyandırabilecek uygulamanın dili şimdilik sadece ingilizce (ingilizcesini geliştirmek isteyenlere iyi bir fırsat).

Nasıl Çalışıyor ? 

Quora’ ya internet sitesi üzerinden kayıt olarak her türlü bilgiyi edinebilirsiniz. Ama akıllı telefonlarınızdan indirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Gmail ya da Facebook hesabınızla giriş yapıp ilgi alanlarınıza göre bir profil oluşturabilirsiniz. Sonra o alanlara dair sorulan soruları zamanla keşfederek uzmanları takip edebilirsiniz. Sonradan zaten ardı ardına sorularınızı istemeden de olsa içgüdüsel bir şekilde soru sormadan duramayacaksınız.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA