Rulmanların Yataklanması ve Tespitlenmesi

0
776

Radyal sıkı yataklar, çok fazla eksenel kuvvete maruz kalmıyorsa, bir rulmanın eksenel kaymasını önleyebilir. Ancak genel olarak önceden belli olmayan büyük eksenel kuvvetler ortaya çıkabileceğinden, eksenel emniyet konulması gereklidir. Yataklamanın tasarımı yataklamanın yapacağı göreve bağlıdır. Yani serbest yatak, sabit yatak veya destek yatak yapılmalıdır.

Çalışma esnasında oluşan sıcaklığı gövde, milden daha iyi dağıtır. Mil ve gövde arasındaki sıcaklık farklılığı, farklı genleşmelere sebep olur. Bu nedenle sadece bir rulmanın eksenel yataklama yapması uygundur. Buna da sabit yatak denir. Yani sabit yatak radyal yüklerin yanı sıra eksenel yükleri de taşımak zorundadır. Yataklama her türlü kuvvete mukavemet edecek şekilde yapılmalıdır. Diğer rulman serbest yatak olarak takılmak zorundadır. Bir serbest yatak radyal kuvvetleri iletir ve eksenel yönde de uzunluk dengelemesine imkan verir. Silindirik makaralı  rulmanlarda uzunluk dengelemesi rulmanın kendi içinde olur. Rulmanlı yataklamalarda yük durumuna göre iç ve dış bileziğin eksenel yönde kayabilecek şekilde yerleşmiş olması sağlanmalıdır. Rulmanın veya rulman bileziğinin her türlü istenmeyen eksenel kaymalara karşı uygun olarak tespit edilmesi gerekir.

Şekil 3.25’de iki bilyalı rulmanla yapılan sabit yatak düzenini, Şekil 3.26’da ise aynı düzenin bilyalı ve silindirik makaralı rulmanla yapılması görülmektedir. Şekil 3.26’da ki yataklamada alıştırma toleranslarının iyi uygulanması halinde sıkışma söz konusu değildir.

Adsız-horz

Sabit yatak iki adet rulman ile de yapılabilir. Bunlar Şekil 3.27 a ve b’de görülen iki adet konik makaralı rulmanlarla yapıldığı gibi eğik bilyeli rulmanlarla da yapılabilir. Gerekli çalışma  boşluğu  dış  veya  iç bileziklerin  belirli  parçalara  dayandırılması  ile  sağlanır. Eksenel yük her yönde tek rulman tarafından taşınır.

Adsız Adsız1

Yüzen rulman düzeni eksenel boşluğa müsaade edilen durumlarda ve küçük rulman mesafelerinde uygulanır. Şekil 3.28’ de her iki rulmanın gövde de ayar imkanını Şekil 3.29’ da ise mil üzerinde ayar imkanını göstermektedir. Şekil 3.30’ deki yataklamada rulmanların kendi içinde ayar imkanı olan yataklamadır.

Adsız Adsız1

Şekil  3.31  a,b,c,d,e,f,g,h’   de  en  çok  kullanılan  eksenel  tespitleme  yöntemleri gösterilmiştir.

Adsız Adsız1 Adsız2 Adsız3

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA