Rollforming Yöntemi İle Üretim

0
136

Bu yöntemin ilk çıkışı aslında abkant pres mantığı kullanılarak ortaya çıkmıştır. Abkant pres hepimizin bildiği gibi sac parçalarının bükülmesi ve değişik şekillerde üretilmesini sağlamaktadır. Abkant preste üretim sürekli değil kesiklidir ve üretim adedi düşük olan parçalar için uygundur. Rollforming yöntemi sürekli üretim ve yüksek üretim adedine sahip olduğu için oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Birçok firma için hem üretim hızı olsun hemde maliyetler açısından oldukça ekonomik bir yöntemdir.

Rollforming Yöntemi Nedir?

Rulo şeklindeki sacın ilk aşama olarak rulo açıcıda açılarak formlandırma kalıbı diye adlandırılan merdane ve stand arasından geçerek istenilen kesitte ve ölçüde oluşana dek yapılan bükme işlemine rollforming yöntemi denir.

Bu yöntem sayesinde istediğimiz kesitleri tüm tolerans ortamı sağlanarak sürekli olarak aynı ölçüde üretme imkanı verir. Uzun ve çok sayıda profil üretimleri için en uygun yöntemdir. Rollforming hattı üzerinde pres ünitesi, delme ve şişirme işlemlerini de yaparak üretim esnasında oluşan zaman kayıplarını da büyük oranda en aza indirgemiş olması da avantajdır. Bu yöntemde üretilen profiller diğer yöntemlere göre daha fazla yapısal dayanıma sahiptir. 20 mm kalınlığa sahip metal parçalar üretilmektedir.

Roll Forming Üretim

Rollforming yöntemi ile oluşturulacak kesitin karmaşıklık boyutuna göre üretim uzunluğu da doğru orantılı şekilde artar. Bu yöntemde 6 ile 20 çift arasında merdanelerden oluşmaktadır. Merdane malzemesi ise genellikle alaşımsız çelik ve kır dökme demir kullanılır.

rollforming üretim yöntemi ile ilgili görsel sonucu

rollforming üretim yöntemi ile ilgili görsel sonucu

Üretim hızları konusuna gelecek olursak abkant preslerden daha hızlıdır. Genellikle 1.5 m/s’den düşük hızlarda da üretim yapılabilmektedir. Fakat bu yöntemin dezavantajı aslında burada devreye giriyor. Yeni bir profil üretmek için tüm merdanelerin çıkarılması gerekmektedir. Bu işlemde yaklaşık 2 saati bulmaktadır.

rollforming üretim yöntemi ile ilgili görsel sonucu

Hangi Malzemeler Rollforming Yapılabilir?

Tüm malzemeler için oldukça uygundur. Aynı zamanda boyalı malzemeler içinde uygundur. En çok kullanılan malzeme çeşitleri ise:

  • Galvanız kaplı sac
  • Karbon çelikler
  • Paslanmaz çelik
  • Pirinç
  • Bakır
  • Çinko
  • Titanyum gibi malzemeler örnek verilebilir.

Rollforming yöntemi her türlü endüstri alanında kullanılabilir. Aşağıdaki videoda rollformin yönteminin nasıl yapıldığına dair görsel bir video bulunmaktadır.

 

 

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA