Robotların Fukişhima İle İmtihanı

0
316

Honda’nın insansı robotu Asimo’yu bir kez izleme fırsatı bulduysanız robotların günümüzde ne kadar büyük rol oynadığını daha da yakından fark edersiniz. Bazen kapalı kolileri açan, bazen çay servisi yapan bu robot, her yerde sağlam bir mekanik tasarıma sahip bir insan gibi çeşitli görevler yapabiliyor. Fakat bu robotun bu kadar maharetli olması Fukişhima için hiçbir anlam ifade etmiyordu.

Asimo
Robot Asimo

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’nın Fukişhima Daiichi nükleer santralini, 9.0 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve tusunami dalgaları vurmuştu. Uzmanların çalışmasını engelleyecek derecede radyasyon seviyesinin bulunduğu 4. Ünitenin iç kısmına Asimo’nun araştırma yapmak için gönderilip gönderilemeyeceği konusu ele alınmıştı.

Felaketin ilk günlerinde mühendisler, hasarlı reaktör hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve binadaki radyasyon seviyesini belirlemek için, Asimo ve ona benzer birçok robotu kullanmaya karar vermişlerdi.

Keşke bu durum söz konusu olsaydı. Ne Asimo ne de Japonların yerlere-göklere sığdıramadıkları diğer robotların mükemmelliyetliği, Fukişhima’nın enkazının iç kısımlarına girene kadardı.

Robot Krallığı; Japon Mekatroniği Ve Önümüzdeki Robotopya adlı kitabın yazarı Frederik Schodt tarafından  “Bu olay meydana geldiği zaman, Japonları bu önemli ve kritik durumdan çıkaracak bir robotları yoktu ve ben bu duruma çok şaşırmıştım.” şeklinde yorumlanmıştı.

Robotlarının başarısızlığının ardından Reaktör Şirketi, Tokyo Electric Power Company / TEPCO  (Tokyo Elektrik Güç Şirketi), bir Amerikan askeri robot olan İrobot510 PackBot’u gözlemledi ve bu robota benzer farklı bir robot yapmaya karar verdi.

(İrobot510 PackBot )

irobot 510 robot

 

Haziran 2011 de, yani yalnızca iki ay sonra Japonlar Quince olarak adlandırılan, İrobot510 PackBot a benzer bir kurtarma robotu yaptı ve yıkılmış karmaşık binalardan birinin içine bu robotla girmeyi başardılar.

(Japonların yaptığı Quince)

Quince robot Quince

Fakat bu robot sorunlar için tamamen yeterli değildi ve giremedikleri bir sürü kritik noktalar vardı. Ayrıca enkazdan kalan radyoaktif sular ve erimiş nükleer atıkların temizlenmesi de gerekti.

Radyasyon sızıntısının ardından 5 yıl geçmiş olmasına rağmen Japonya hala tehlikeli radyoaktif suları ve erimiş nükleer atıkları temizleyecek bir robota sahip değil.

En son gönderilen farklı türden robotlar, bölgedeki radyasyondan kaynaklanan aşırı ısınmadan dolayı kablolarının erimesi sonucu başarısız olmuşlardır.

Başka ve çok önemli bir sorun ise santralden kaynaklanan radyasyonun yer altı sularıyla beraber Pasifik Okyanusu’na dağılmasıydı. Bu problemi çözmek için ise Santralin etrafına buzdan bir duvar örülmesi planlanıyordu. Bu plan başarıyla tamamlandı. Ayrıca buzdan duvarın örülmesinde de farklı robotlar kullanıldı. Fakat buzdan duvarın örülmesi, sorunu tamamen ortadan kaldırmıyor. Sadece tehlikeli bölgenin etrafı kapatılmış olunuyor.

Önümüzdeki dönemlerde farklı robotların bu santralde tekrar görev alacağı belirtiliyor. Robotların hayatımızı her alanda kolaylaştırdığı bir gerçektir. Fakat umuyoruz ki bu gerçek Fukişhima için netice verir…

 

Paylaş
Önceki İçerikİmalat Mühendisi Kime Denir ?
Sonraki İçerikSu Jeti
Sektörün öncüsü konumunda olan, doğaltaş teknolojileri üzerine faaliyette bulunan, özel bir firmada Proje & Satış Mühendisi olarak çalışma yürütüyor.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA