Rezonans

1
164

 

Kocaman bir köprünün sadece rüzgar etkisiyle yıkıldığını hayal edin. Yazıya başlamadan önce aşağıda koyduğum videoyu açıp Tacoma köprüsünün rüzgar etkisiyle nasıl hareket ettiğini ve rezonansa girip yıkıldığını izleyeceksiniz.

 

    Rüzgar ile koca bir köprüyü yıktık peki sadece sesimiz ile bir bardağı kırabilir miyiz? Teorik olarak bardağın doğal frekansı ile aynı frekansta bağırdığımızda ya da aynı frekansta bir ses dalgası yolladığımızda bu mümkün.

 

Titreşim bir denge konumu etrafındaki salınımdır.

 

Serbest titreşim yapıya başlangıç hareketi verildiğinde daha sonra serbest halde salınmaya bırakılan sistemlerin titreşimidir

Zorlanmış titreşim ise bir sisteme değişen bir kuvvet ya da hareket uygulanan sistemlerin yaptıgı titreşimdir.

 

Titreşim müzikal aletlerde çıkardığı seslerle istenen bir durum iken mühendislik çalışmalarında istenmeyen bir olaydır. Titreşim mekanik yapılarda; gürültü, yüksek gerilme, aşınma ve malzeme yorulması gibi istenmeyen sonuçlara neden olurlar.

 

Doğal frekans: Bir yapıya dışarıdan bir girdi verildiğinde yapı kendi kütle ve direngenliğine bağlı olan doğal frekansı ile titreşir. Bu serbest titreşimdir. Her yapının serbestlik derecesi kadar doğal frekansı vardır.

 

Rezonans: Bir sisteme kendi kütle ve direngenliğine bağlı olan doğal frekansına aynı frekansta bir kuvvet girdisi verildiğinde oluşan duruma rezonans denir. Rezonans durumundaki titreşimin genliği sonsuza gitme eğilimindedir. Sürekli artan bu titreşim genlikleri hasara sebep olur.

 

Sistemler üzerinde yapılan frekans analizleriyle sistemin doğal frekans aralıkları belirlenerek üzerine etkiyen kuvvetleri ya da üzerinde çalışan motorları bu frekans değerlerinden uzak değerlerde çalıştırılmaya çalışılır.

 

Rezonansı önlemek için sistemlerde birtakım önlemler alınabilir. Örneğin sistemin direngenlik veya kütle değeri değiştirilebilir ya da sönüm elemanı kullanılabilir.

 

Rezonans olayı doğada görülen ancak algılanması zor olaylardan bir tanesidir.

Nikola Tesla’nın da dediği gibi ” İf you want to find the secrets of universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ”

Yazan: İsmail Konur

Paylaş
Önceki İçerikBaralar ve Bara Sistemleri
Sonraki İçerikRollforming Yöntemi İle Üretim
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

1 Yorum

CEVAPLA