Proje Sürecinde Çok Seslilik

0
380

Projeler hayatımızın her anında yapacaklarımız hakkında planlar yapmaya başladığımız anda başlar. Projelerin varlığını sadece iş hayatında değil, kişisel yaşantımızda da örnekleyebiliriz.

Projeler bir bireyi yada topluluğu etkilemediği sürece proje olamazlar. Biz bu etkilenenlere ve etkileyenlere paydaş diyebiliriz.

Peki paydaşlar projeni ne şekilde etkilerler?

Mesleki çerçevede örnekleyecek olursak, ” hadi başlayın.” diyen iş emri önünüze geldiği andan itibaren artık yalnız değilsiniz. Konumunuzun projenin artık hayata geçirilmesi sürecinde olduğunuzu varsaydığımızda artık başınızın en çok ağrıdığı evrede olduğunuzu söyleyebilirim.

Proje şartnamesi muhtemelen sizin elinize geçene kadar detaylıca incelenmedi. Bir de bu firmanın o proje bir şekilde ihtiyacı var ise itiraza tahammülü olmayan bir patron kapınızı çalacaktır. Patrona işi getiren, satışı yapan kişi projeyi ve müşteriyi idare etmek isterken sizi de kontrol altına almak isteyecektir. Projenin daha kaliteli ve daha az maliyetli olmasını isteyen müşteri her tür yeniliğe itiraz edebilecek cesareti herzaman kendinde görür.

Karalama ile maliyet çıkartan satışçı ve patron anlaşması sonucu ortaya çıkan rakamın riskli olduğu durumda, katacağınız her düşünce maliyet olacağından, tedirgin bir şekilde projenize başlayacaksınız.

Şartname okunur ve istenen özellikleri karşılayan tüm materyaller satınalma aracılığı ya da kendi imkanlarınızla sağlanmaya çalışılır. Eğer satınalmanız var ve piyasaya hakim ise, patron üzerinde bir etkiye sahip ise paydaş sayınız şimdilik müşteri, patron, satış personeli ve satınalma kadardır. Satın alma yok ise tedarikçileri projenize dahil etme durumunda kaldığınızda çok seslilik süreci erken başlayacaktır.

Proje bilgisayar ortamında hazırlanmaya başlanır ve proje ofisiniz gün içinde tükenmek bitmeyen mühendis akınına uğrar. Herşeyi bilen müşteri, müşteriyi ekarte etmek isteyen satışçı, kontrolü elinde tutumak isteyen patron, yöneticiler, satınalma, ofis arkadaşlarınız, imalat müdürü ve yardımcısı, kısım şefleri, kaynakçı, montajcı, şoför mühendislik mesleğinin gerekliliklerini yerine getirmekye çalışırlar.

Artık iki tip paydaşınız vardır. Etkilenen ve etkilemeye çalışan….

Proje ite-kalka hazırlanır. İmalat sürecine girildiğinde tüm hatanın sizde olduğunu söyleyen imalat ekibi maaşlarının bu proje bağlı olduğu inancı ile linç girişimlerine kalkışır.

Tüm bu örneklemeler orta ölçekli firmalarda olağan şeyler olduğu inancındayım.

Proje paydaşları bir projede olumlu veya olumsuz etkilenenlerdir. Bu kişiler kendi aralarında az, orta ve çok etkilenenler olarak sınıflandırılabilir.

Paydaşların tüm yükünü sırtınıza taşımak yerine projenin başlangıcında sizi etkileyebilecekleri analiz edip, sınırları çizmeyi sizin ve projeniz için en iyi karar olacaktır.

Diğerlerinin etkilediği bir kararın hesabını vermektense, kendi yanlış kararınızı açıklamanız daha kolay olacaktır.

Gültekin YILMAZ
Proje Sorumlusu

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA