Proje Koordinatörlüğü Deneyimim-1

2
816

A&E    Yaklaşık 4 ay önce başlamış olduğum yeni iş yerimde, deneyimsiz bir personel olarak işe başlamadım. Önceki iş yerimden ve diğerlerinden edindiğim bilgi birikimi burada işimi oldukça kolaylaştırdı.
Uyum sağlamam hiç zor olmadı. Öyle ki şirket olanakları, personel benzerlikleri şaşırtıcı derece kısa zamanda firmayı benimsememe neden oldu. Önceden karşılaştığım sorunlara burada çözüm bulma sürecim daha kolay oluyordu.
Sebebi ise düşüncelere açık idarecilerin bulunması. Belki küçük, belki basit, hatta daha önce düşünülmüş fikirleri sabırsızlıkla dinleyen insanlarla karşı karşıya kaldım.
Bir şeyler farklı gidiyordu benim için. Oldukça tecrübeli üretim müdürüm koluma girip beni imalatta peşine takması, tüm personele benim tüm kararlarımı desteklediğini söylemesi, işletme müdürümün beni yönetici adayı olarak değerlendirmesi sayesinde hiç beklemediğim anda kariyerimde aşama kaydetmemi izler hale gelmiştim.
Firmanın birden çok farklı sektöre hitap etmesi, firmayı bölümlere ayırınca benimde koordine etmek durumunda olduğum bir gurup insan ile çalışamama fırsat oluşturmuştu. Benden önceki arkadaşımın idareciliğinden farklı bir yaklaşımım olduğu kesindi.
İmalat personelini tanımak, onların hassasiyetlerini öğrenmek, onların alışkanlarını anlamak gerekiyordu. Ama her şeyden önce imalatı  ve ürünün sürecini bilmek daha önemliydi.
Zor bir sürece girmiştim. belki de girmemem gereken noktalara girmeye başlamıştım. Hoşuma gidiyordu da.
Yalnız bazılarının alt üst ilişkisine direnmesi mesai saatlerini oldukça çekilmez hale getiriyordu. Sistem önermek, kabullendirmek çok zor. Bunu hem üstüne hem de astına kabullendirme çabası oldukça zorlu bir süreç.
Paylaşmak istediğim deneyimlerden birisi, üstünü sorgulamadan önce astımı anlamaya çalışmak istedim. Üretim ile iç içe kalmış bir çok insan imalat personelinin aşırı talepkar olduğunu bilir. Yeri gelir haklıdır, yeri gelir hak etmediğini ister. Öyle ki bir an geldi ki onlar anlattıkça, fırtına sürükler gibi sürüklenmeye başladım onlardan yana. Manen onlardan yana olmam gerekiyor ama işim eğer işi yaptırmak ise, onlardan bir şekilde o işi almam gerekiyor.
Geçenlerde tartıştığım tornacının haykırdığı gibi; “iki tarafı da dinle”.
Onlarla iletişime geçebilmek için arada birinin olması gerekiyor. Usta başı denilen kişinin ustalığına güvenilmesi gerekiyor. Hem onlardan gibi biri olması, hemde onlardan biri olmaması gerekiyor. Eğer sadece onlardan biri ise sizin işiniz çok zorlaşıyor. İşçiler ile iletişime geçmek istersen, onca o ustabaşı perdesini indirmek gerekecek. Eğer usta başı iki taraflı oynuyor ise aslında bir adım geri atıp daha bilimsel önerilerde bulunmak gerekiyor.

Üretim personeli ile tanıştınız. Onlara güzel yanınızı gösterdiniz. Onlar için güzel yanınız ise onlara istediklerini vermeniz. “Evet” .
Tornacının yalancı olduğunu, eski frezede yeni hidrolikçinin paranoyak, kendi başına, dik kafalı biri olduğunu,  usta başının sizden yana gözüküp aslında sizi ilk fırsatta satabilecek karakterde olması, kaynakçının en ufak itirazda kafanıza levye fırlatacak paranoyada olması, montajcının işi yavaşlatarak kazançlı çıkma çabasında olması, bir başka montajcının mesaisini gezerek yemesi… Artık personeli biliyorsunuz ve yapayalnız kaldığınızın farkındasınız.
Peki süreç benim için nasıl yürümeli?
Düşünüyorum;
*Projeyi ben hazırlıyorum, süreci biliyorum, malzemeleri siparişlerini verdim, kesimleri yaptırdım ve ben görevimi burada tamamladım. Oturup yeni bir proje ile uğramam benim için daha kolay olur. Ama birilerine güven vermişim ki bana destek çıkıyorlar,
*Projeyi hazırladım, süreci biliyorum, malzemelerim geldi, imalatta kiminle iş yapacağım belli.”En verimli nasıl çalıştırabilirim?” sorusunu sorar ve çözüm ararım…
Ben kararımı ikinci şıktan yana kullandım. Eksiklerimi keşfedip tamamlamak, gerekli eğitimleri tamamlamak en tatmin edici düşünce diyerek yola çıktım.

İkinci bölümde görüşmek üzere…

Paylaş
Önceki İçerikDalga Enerjisi
Sonraki İçerikE-ticaret Dünyasına Giriş
Sektörün öncüsü konumunda olan, doğaltaş teknolojileri üzerine faaliyette bulunan, özel bir firmada Proje & Satış Mühendisi olarak çalışma yürütüyor.

2 Yorumlar

  1. Sektörümüzde çoğu arkadaşımın ilgisini çekecek bir yazı. Bir firmada personel idaresi, yönetimi en stratejik konulardan birisi.
    Bu arada 2. adım ile ilgili yazıyı merak eden arkadaşlar olacaktır.
    Teşekkürler bu güzel yazı için.

CEVAPLA