Pla mı? Abs mi?

0
954

3d Printer işine yeni başlayanların aklına gelen sorulardan biride hangi hammaddeyi kullanacağıdır. Farklı kaynaklardan sizin için derlediğim Abs ve Pla nın artıları ve eksileri  İyi çalışmalar ..

ABS

Akrilonitril Butadin Stiren, plastik enjeksiyon sektöründe de oldukça sık kullanılan hafif ama sert bir Termoplastik polimerdir. Popüler bir örnek vermek gerekirse Lego parçaları bu malzemenin yapılmaktadır. Bir petrol ürünü olan ABS aseton ile çözülebilmektedir. ABS kullanarak print ettiğiniz ürünleri – 20 Ila 80 ° C arasında kullanabilirsiniz. Erime başlangıç sıcaklığı 105 derece olması nedeniyle 80 derece üzerinde yumuşama ve şekil bozulması yaşayabilirsiniz. ABS malzemesi yoğun güneş ışınlarına marus kalırsa hasar görebilir bu nedenle ciddi bir şekilde güneş altında kalacak ürünlerde parçayı boyamak iyi bir çözümdür.
ABS yüksek mukavemet ve darbe direnci nedeniyle tercih edilen bir üründür. Örneğin bir Lego parçasını elle kırmayı deneyebilirsiniz :).
ABS nin en can sıkıcı özelliği ise yüksek sıcaklığa marus kaldığında HCN gazı cikarmasidir. Bu gaz az miktarda salinsada da oldukça zehirli bir gazdir. Hatta ikinci dünya savaşı sırasında gaz odalarında bu gaz kullanılmıştır. Bu nedenle 3D Yazıcılar ile ABS kullanırken ortamı havalandırmakta fayda vardır. Katı halde ürün olarak herhangi bir zararı bulunmazken 230-250 derecede 3D Yazıcı ile eritilirken HCN gazi açığa çıkabilmektedir.  Bir diğer negatif özelliği ise 3D yazıcıda kulanım sırasında daha yüksek sıcaklık gerektirmesi nedeni ile daha zorlu bir proses kalibrasyon işlemi gerektirmesidir yani ABS ile güzel bir parça üretmek PLA dan daha zordur. Gene yüksek sıcaklıkta proses edilmesi nedeniyle işlem sırasında büyük parçalarda çarpılma riski oldukça fazladır. Çarpılmayı engellemek için ısıtıcılı yazma platformu kullanılması gerekmektedir.
Özetlemek gerekirse ABS daha yüksek mukavemetli ancak çalışması daha zor bir 3D Yazıcı malzemesi dir ancak fiyat olarak PLA ya göre daha uygun olabilmektedir.

PLA

Polilaktik Asit ise şu an ki istatistiklere göre en çok kullanılan 3D Yazıcı malzemesi özellikle ev kullanıcılarının bu malzemeyi tercih etmesinin başında daha düşük sıcaklıklarda erimesi nedeni ile kolay çalışılabilir olması yatıyor. Yani PLA kullanarak bir parçayı 3D Yazıcı ile basmak ABS ye oranla daha kolay. Ayrıca PLA, çarpılma ihtimalinin düşük olması nedeni ile ısıtıcı bir platform gerektirmiyor.
Polilaktik asit ABS den farklı olarak petrolden değil nişasta içeren ürünlerden elde edilir. Örneğin mısır,şeker kamışı vb. Bu nedenle sağlık açısından ABS den üstündür. Hatta PLA medikal sektöründe implant ve protezlerde sıkça kullanılmaktadır. İnsan vücudu içinde parçalanma suresi 6 ay ile 2 yil arasında değismektedir.
PLA nin negatif özellikler ise ABS den çok daha düşuk mukavemete sahip olmasıdır. Yani 3D yazısını ile yük taşıyacak ya da darbe alması muhtemel bir parça üretmek istiyorsanız bu noktada PLA doğru seçim olmaya bilir. Ayrıca PLA nin ısı altındaki dayanımı ABS ye oranla oldukça kötüdür. 50 °C üzerinde uygulamalarda kullanmak pek iyi bir fikir olmayabilir. Erime sıcaklık aralığını ABS ye oranla daha geniş olması çarpılma ihtimalini azaltırken, malzemenin yavaş sertleşmesi nedeni ile yazım hızı arttırıldığında kötü sonuçlar vermektedir. Yazım hızını arttırabilmek için işlem sırasında parça bir fan yardımı ile soğutulabilir.
ABS ve PLA seçiminizi üreticeginiz parçaların kullanım alanına göre yapmanızda  fayda var.  3D Yazıcı konusunda yeni iseniz PLA ile başlamanızı tavsiye ederim.
Özet Olarak;

smNylon_PLA_ABS

PLA

Pla plastik, mısır nişastası ve şeker kamışı gibi bitkisel ürünlerden elde edilen plastiktir. Bu nedenle yeşil plastik diye de adlandırılır. Diğer plastik türlerine göre doğada daha çabuk yok olur ve çevreye zarar vermez. Genellikle gıda ürünlerinin ambalajlarında kullanılır.

Artıları;

 • Basılırken taban ısıtmasına gerek duymaz.
 • Çevreye dosttur.
 • Parlak ve pürüzsüz görünür.
 • ABS’e göre daha güzel kokar ve baskı sırasınra zararlı buhar yaymaz.
 • Daha hızlı baskı alınabilir.
 • Daha detaylu sonuçlar elde edilir.

Eksileri;

 • Sıcaklıkta, güneş altında deforme olabilir.
 • ABS’ye göre daha kırılgandır.

ABS

Abs plastik, petrol kökenli hammaddeler kullanılarak elde edilir. PLA’ ya göre daha dayanıklıdır daha zor kırılır. Bu nedenle, kasklar, lego parçaları, araba tamponları gibi dayanıklılık gereken alanlarda yaygın olarak kullanılır.

Artıları;

 • PLA’ ya göre daha dayanıklı ve güçlüdür.
 • Yüksek ısıya dayanıklıdır.
 • Makine ve araç parçaları için daha uygundur.
 • Uzun ömürlüdür.

Eksileri;

 • Petrolden üretilir, çevreye zararlıdır.
 • Baskı tabanı sıcak olmazsa deforme olur.
 • Kokusu kötüdür ve zararlıdır. Baskı ortamı havalandırma gerektirir.
 • Gıda ürünleriyle birlikte kullanımı uygun değildir.
 • Baskı alması daha zordur.
TERCİH SİZİN…

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA