Otomobillerde Aerodinamik

0
305

Daha önce Aerodinamik nedir hangi alanlarda kullanılır başlıklı yazımızda aerodinamik hakkında kısa bir bilgi vermiştim. Bu yazımda son dönemler otomotiv sektöründe oldukça önem kazanmış olan otomobillerde aerodinamik konusu hakkında bilgi vereceğim.

aerodinamik-xq8oz3ui

Otomobillerde Aerodinamik 

İlk üretilen otomobillerde amaç sadece bir yerden bir yere gitmek olduğu için hız, sürat ve konfor pek bir anlam ifade etmiyordu. Ancak otomotiv sektörünün gelişmesi ile üretici firmalar hız, sürat, konfor ve aynı zamanda ekonomi ve taşıma kapasitesine önem vermeye başladılar. Ancak bu ihtiyacı karşılayacak uygun motor gücünün seçimine bağlıdır. Motor gücü arttırmak ve araçtaki hava gücündeki kayıpları en aza indirmek aerodinamik biliminden faydalanmışlardır. Araçtan istediğimiz performansı (hem ekonomik hemde süratlı olması için) elde etmek için aerodinamik hesaplamaların yapılması gerekmektedir.

Karayolu araçlarında hava direncine bağlı olarak bazı kayıplar meydana gelmektedir. Bunlar:

1- Termodinamik kayıplar

2- Yuvarlama kayıpları

3- Transmisyon kayıpları

4- İvme kayıpları

aero

 

Hava direncinin araç üzerindeki etkisini azaltmak için bazı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Havanın araç üzerindeki sürtünme kuvveti kesintisiz ve pürüzsüz olursa başarı sonuçlar ortaya çıkar. Bu çalışmalar;

1- Yan aynaların aerodinamik özellikte olmalıdır.

2- Kapı camlarının ve farlarının araç kaportasıyla aynı yüzeyde dizayn edilmelidir.

3- Lastik oyukları genişletilmelidir.

4- Ön ve arka camlar daha yatık bir şekilde tasarlanmalıdır.

5- Çamurluklar örtülmelidir.

6- Ön panel altına hava kesiciler yerleştirilmelidir.

Bu çalışmalar yapılarak hava direnç katsayısı:

  • Binek araçlarda 0.25
  • Otobüslerde 0.5
  • Kamyonlarda 0.65
  • Motorsikletlerde 0.4’e kadar düşürülmüştür.

Bir karayolu aracı seyir halindeyken araçta herhangi bir pencerenin açık olması ve bagajda bulunan 20 kilogramlık yükün oluşturduğu yere yakınlık veya kullanılan lastiklerin değiştirilmesi hava direnç katsayısını %10-12 arasında arttırmaktadır.

Havanın otomobil üzerinde oluşturduğu kaldırma kuvvetinin de  önemi büyüktür. Sizinde bildiğiniz gibi aracın arttıkça üzerine aracın üzerindeki basınç düşer. Düşen basınç araç üzerinde emme etkisi yapar ve alttan giren hava aracı yukarı kaldırmak için bir basınç uygular. Bu basınç araçların tekerleklerinin zeminle temasını en aza indirir ve virajlarda aracın savrulmasına neden olur. Bu tehlike en fazla spor arabalarda olup binek araçlarında tehlike büyük boyutlarda değildir.

Aşağıdaki videoda otomobillerdeki aerodinamik ile ilgili kısa animasyon videosu umarım biraz daha yardımcı olur.

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA