Onuk SAZAN

0
1121

ONUK-BG Savunma Sistemleri Araştırma ve Geliştirme (ONUK-BG) 2007 yılında ONUK Taşıt Sanayii Limited Şirketi ve BG Endüstriyel Tasarım, Mühendislik, Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin ortaklığı olarak kurulmuştur.

Dediğimiz gibi savunma sanayisinde faaliyet gösteren ekip çok önemli bir başarıya imza attı. İsminin biraz garib olması gözlerden kaçmıyor hikayesi ise şu şekilde Onuk Sazan Projesi, Dr. Ekber Onuk’un 1996 yılında bir trafik kazasında kaybettiği oğlu, İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği öğrencisi Kaan N. Z. Onuk’un projesidir. Bu projeye Kaan N. Z. Onuk’un sazan balığı besleme sevdasından dolayı lakabı haline gelen Sazan ismi ad olarak verilmiştir. Otomobilin önündeki model yazısı olan Sazan İmzası da Kaan N. Z. Onuk’un el yazısından alınmadır.

Özellikleri ise;

Otomobilin ONUK Firması’nın uzmanlık alanı olan kompozit üretim şasisi yüksek teknoloji ürünüdür ve hatchback bir otomobil ağırlığındadır. Ağırlık güç dengesi birçok spor otomobilden daha iyidir. Prototipi üzerinde 505 hp @ 6200rpm üreten Chevrolet Corvette LS7 motor kullanılmıştır ve seri üretimde de kullanılmaya devam edilmesi planlanmaktadır. Opsiyonel olarak 3.8 V6 Biturbo beslemeli Nissan VR38DETT motoru kullanılacaktır. Ulaştığı son sürat 300+ km/s olarak belirlenmiştir. Enteresan bir hardtop sistemi ile hem spider hem de coupe olabilmektedir.

Seri Üretime geçtiği taktirde fiyatının 300.000 € olacağı tahmin ediliyor.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA