Ölümünün 70.Yılının Anısına….

0
628

  Hem yaptığı buluşlarla hemde öncüsü olduğu fikirlerle birçok insan tarafından zamanın ötesindeki dahi olarak adlandırılan mucit Nicola Tesla… Teknoloji dünyasını kökünden değiştirecek deneylere ve buluşlara imza atmıştır. Sıradışı bir hafızaya sahip olan Tesla azmiyle tam 6 dil öğrenmiştir. Elektriğin kablosuz taşınabilirliğini kanıtlaması onu bilim dünyasında benzersiz bir mucit olduğunu kanıtlar.

Nicola Tesla elektriğin kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve yüksek miktarda iletilebileceğini söylemiş ve kanıtlamıştır. Ve hatta 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil  uzaktan yakabildiği kayıtlardadır.

Elektromanyetizma alanında devrimsel buluşlara imza atmış, teorileri ve patentleri sayesinde alternatif akım jeneratörleri ve Motorları , elektrik güç sistemi, çok fazlı güç sistemi, MRI, robot teknolojisi,  indüksiyon motorlarının gelişmesini sağlamıştır.

 Tesla  AC ile ilgili        “…Kendi alternatif akım ve yüksek frekans ile ilgili “frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. Ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. Sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir.” demiştir.

Endüstri dünyası floresan lambayı icat etmeden yıllar önce Tesla kendi laboratuvarında floresan lamba kullanıyordu.

Tesla ilk ateşleme sistemini bulmuştur fakat patentini alamamıştır. Nicola Tesla’ nın uzaktan kumanda modeli dikkate alınarak günümüzde uzay mekikleri, uydular geliştirilmiştir.

Alman denizaltılarını bulmak için enerji dalgalarını kullanalım fikri ile radar aygıtı keşfedilmiştir. Ve Nicola Tesla ilk hidroelektrik santralini Niagara Şelalesinde gerçekleştirmiştir.

ilginçtir ki 1899 yılında kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları göndermiştir.  Uzaydan kozmik ses dalgalarının kaydını yapmıştır. Bunun duyurusunu yaptığında bilim çevresinden ilgi ve destek görememesinin sebebi o yıllarda kozmik radyo dalgalarının bilim camiasında yeri olmamasıdır.

Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneylerle 7 ocak 1943 kendisine ait 700 patentle en çok patent sahibi olarak dünya tarihine geçmiştir. Peki Tesla bu kadar fazla çalışmaya deneylere buluşlara rağmen hiç parası olmadan New Yorker otelinde 7 Ocak 1943 yılında 86 yaşında ölü olarak bulunmuştur.

Tesla’nın bütün dokümanlarına  ve çalışmalarına ABD hükumeti tarafından el konuldu. Tesla’dan geride kalanlar üzerinde çalışmalara devam edildiği ve geliştirilen teknolojiler olduğu söylentileri bulunmaktadır.

       ” Nefretiniz elektriğe dönüştülürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırdı.”

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA