tesla imzası

Nikola Tesla ve Kablosuz Enerji Aktarımı

“Şimdiki zaman onlara ait olabilir, ama gelecek, ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait.” 

-Nikola Tesla

Hayranı oluğum bu dahi adam, şu an kullandığımız elektriği ve elektrikle çalışan çoğu şeyin mucidi. Üstelik bunların hepsini insanlık için yapmıştır. Nitekim günümüzde hala paranın hüküm sürdüğünü düşünecek olursak, o savaş yıllarında TESLA ‘nın buluşlarını ücretsiz bir şekilde insanlara sunacak babayiğidin çıkmayacağını tahmin etmek zor değil.

İstese Dünya’ nın sayılı zenginleri arasında olabilecekken, insanlığa nasıl faydalı olabilirim diye düşünmüş, bu yüzden çoğu zaman beş kuruşsuz gezmiştir. Zorda kaldığında da patentini aldığı icatlarını mecburen satmak zorunda kaldı.

Enerjinin kablosuz olarak aktarılması 200 yılı aşkın üzerinde kafa yorulan bir çalışmadır. Tesla’ nın kendisine takıntı haline getirdiği, zaten bozuk olan psikolojisinin iyice bozulmasına neden olan, son nefesine kadar uğraştığı, hayata geçirmeyi en çok istediği prejelerinden biridir kablosuz enerji iletimi.

Tesla’ nın yüzyıllar önce bulduğu bu uygulama ne yazık ki güzümüzde yapılamıyor. Onun o zamanlarda yaptığı irili ufaklı bir yığın icadı şimdilerde fazlasıyla kullanılıyoruz fakat teknolojinin müthiş bir çağda olduğu bu günlerde(ya da biz öyle düşünüyoruz), kablosuz enerji aktarımı taş devrinde kalmış gibi görünüyor. Üstelik temelleri 200 yılı aşkın süredir atılmışken. Belki de içinde bulunduğumuz bu devire göre teknoloji bizim düşündüğümüz kadar gelişmemiştir kim bilir?

Tesla’nın kablosuz enerji iletimi için yaptığı deney (Colorado Springs) :

Tesla büyük umutlarla yaptığı bu deneyin temellerini 1899 yılında Colorado Springs Labaratuvarında attı. Uzun süre bu bölgede ki şimşekleri izleyen Tesla, enerjinin kablosuz iletimi için atmosfere gerek kalmadığını, Dünya üzerinden iletilebileceğine emindi ve çalışmalara başladı.

60 m uzunluğunda, 22.5 m genişliğinde bir yapının üstüne 3m çapında, sekonderi 100 sarımlı hava çekirdekli bir transformatör yerleştirdi. Yapının tepesinde ise 1m çapında bakır küre vardır. Bakır küre boyundan büyük işlere karışıp, kulakları sağır eden 30 metre uzunluğunda şimşekler çıkarmıştır. 100 milyon Volt gerilim kullanılan bu deneyde korkulan olmuş, Tesla enerji iletimi için kurduğu bu vericideki güç jeneratörünü yakmıştır. Hal böyle olsa da Tesla yılmamıştır. Jeneratörü tamir edip yaklaşık 50 km uzaktaki toplam gücü 10 kW olan 200 adet akkor flamanlı ampulü Fritz Lowenstein’ in gözleri önünde yakmayı başarmıştır.

Bu sonuç Tesla’ yı cesaretlendirmiş, işi daha da büyütmek istemiş ve 1901 yılında New York ile Londra arasında Wardenclyffe Kulesini yaptırmak için düğmeye basmıştır. Evet yanlış duymadınız, bu iki şehir arası kuş uçuşu olarak yaklaşık 5600 km ve arada kablo kullanılmadan bedava enerji transferi sağlamayı düşünmektedir. Tesla’nın destekçileri bedava lafını duyunca projeden elini ayağını çekince proje rafa kaldırılır ve parçaları ilerleyen zamanlarda Tesla’nın borçlarının kapatılması için sökülür ve hurdaları da satıldı.

Aşağıda gördüğünüz, insanlığa çağ atlatacak bir yapı olma yolunda ilerlerken,wardenclyffe-tower

gözünü para bürümüş, o zamanki insanları ve geleceği düşünmeyen mahluklar yüzünden, Tesla’ nın gözü önünde bu hale getirilmiştir.

yıkılmış hali

Ayrıca yapımının 1.5 milyon dolara mal olduğu, 2000 kişinin emek harcadığı (söyleniyor) düşünülecek olursa, çok yazık olmuş çok…

Böylesine önemli, insanlığın kaderini değiştirecek, Dünya ya çağ atlatacak bu tür projelerde para kazanmayı düşünmek yerine destek verilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Yazan: Serdar Durmuş

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA