Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)

1
416

Bugünlerde oldukça sık karşılaştığım bir terimdir nesnelerin interneti kısaca IoT. Oturup araştırınca bu kavramın ilerleyen zamanlarda hayatımızın bir paçası olacağı kanısına vardım. Şimdilik yeni yeni kullanılsa da kısa zamanda çoğu kişiye ulaşmış gözüküyor.

 Nesnelerin İnterneti nedir peki ?

İlk ortaya çıkış serüveni 1999 yılında Kevin Ashton isimli kişinin kurumsal bir şirkete sunum hazırlaması ile başlamıştır. Sunumunda yer verdiği nesnelerin interneti kavramı gelişen teknolojilerle birlikte ortaya çıktığı ilk günden beri geniş bir vizyona ulaşmıştır.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonuna göre; günlük kullanımımız da olan nesnelerin internete bağlanıp veri gönderip alınması şeklinde tanımlanmıştır. Diğer bir şekilde ise benzersiz bir şekilde fiziksel nesnelerin birbirleri ile ve ya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Bence kısaca akıllı ürün demektir :)

Nesnelerin interneti uygulamaları, sensörlerin tek tek erişebilir olmasından başka bir çok sensörün verisini birleştirerek veri elde etmesi amacı ile kullanılmaktadır. Fiziksel ortamlardan elde edilen dataların, yapılan değerlendirmenin ardından bilgi olarak alıcıya aktarılmasıyla veya verinin sistemler yardımı ile işlenerek bir durum elde etmesidir. Bu sayede akıllı ürünlere dünyanın neresinde olursanız olun erişebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Tarihi geçmişine bakacak olursak 1999 yılında Cambridge Üniversitesi’ ndeki, 15 kişilik bir ekip tarafından yapılan kahve makinesinin durumunu görebilmek için kurulan kamera sistemi ile kahve makinesinin görüntüsünü dakikada üç kez bilgisayar ekranına gönderiliyordu. Bu çalışma ”nesnelerin interneti” kavramının temellerini oluşturan çalışma olmuştur.

Örneğin: akıllı bir trafik hayal edelim. Trafikte kişilerin konumlarını sürekli merkezi bir alıcıya iletmeleri sayesinde sistem kişilerin hareket bilgilerinin analiz ederek trafik yoğunluğunu, trafik akış hızını ve tahmini varış hızını tespit ederek trafiğe yeni çıkacak kişilere trafik yoğunluğuna göre alternatif rotalar belirleyebilir. Aslında hayal değil ama beklemek lazım.

Günümüzdeki Durumu 

Nesnelerin interneti dediğimiz sistem bugün internete 10 veya 11 milyon arasında cihazın bağlı olduğu tahminlerin arasındadır. 2020 yılına büyük ümitlerle girmeyi hedefleyen bu kavramın cihaz bağlantısı 50 milyon seviyeleridir. IPV6  protokolüne geçiş ile bu teknolojinin temeli hazırlanmış oldu. Umarım bu hedef gerçekleşir ki gerçekleşirse hayatımızda birçok şey kolaylaşır.

Sistem şimdilik biraz dar olsa da her şeyin rayına oturtulup hayata geçmesi ile güzel olacak bir sistemdir :)

1 Yorum

CEVAPLA