Multicopter Yapmaya Ne Dersiniz?

0
1222

Multicopterler son zamanlarda kullanım alanları baya değişti. Genellikle Havadan görüntüleme ve Haritacılık alanında faaliyet gösterirken çeşitli çalışmalar sonucu  Ambulans İha, Can Kurtaran İha, Taktik iha gibi alanlarda da faaliyet göstermeye başladılar. Bu yazı dizimizin amacı makul uçuş ve görüntü almamızı sağlayacak bir quadcopter yapımını anlatmak. Lafı fazla uzatmadan hangi malzemeyi kullanacağımızı bunların ne işe yarayacağını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle quadcopter 4 motorlu multicopter demektir.

Nasıl Çalışır?

Quadcopterler iki şekildir. quadx ve quad+ İsimlerinden de anlaşıldığı gibi bir çarpı (x) diğeri de toplam işlemi (+) şeklindedir. Bizim bu projede X şeklini seçiyoruz.

Quadcopterler iki basma ve iki çekme pervanelerinin merkez kaç kuvveti sıfır olacak şekilde yani hepsinin merkeze doğru dönmesi ile uçuşlarını gerçekleştirirler. Sağa sola dönüşlerini ise dönecek olana tarafın motorlarını diğer taraf ki motorlara nispeten daha yavaş dönerek istenilen yöndeki ivmelenme sağlanır. Bunları uçuş kontrol kartları ESC ler ile kombine bir şekilde çalışarak sağlanır.

Quadcopter Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

(Bu linklere tıklayarak neye göre seçildiğini ve ne işe yaradığını ilgili sayfaya giderek öğrenebilirsiniz)

Temelde sadece uçması için yukarıdakiler yeterli olacaktır. Bundan sonra istediğiniz üzerine istediğiniz özellikleri ekleyebilirsiniz.

 

İşin bu kısmında yapacağımız quadcopterin amacını belirlememiz gerekiyor. Sadece uçuş için mi? Havadan görüntüleme için mi? Akrobasi için mi? Kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Buna göre sistemin özelliklerini belirlememiz gerekiyor.

Motor seçiminde dikkat etmemiz gereken motorların trust değeridir. Bu değer motorun tek başına kaldırabileceği yüktür.  Burada dikkat etmemiz gereken bir diğer husus motorları quadcoptere takıldığında ağırlık merkezinden dolayı yarıya düşeceğidir. Bu değeri burshless ( fırçasız ) motor satan hobicilerden öğrenebiliriz.

Seçimlere motordan başladık bunun sebebi Yükü kaldıracak ve bizim rahat uçuşumuzu sağlayacak olanların başında motorlar gelir. Yanlış motor seçimi projeniz için bir hiç hükmündedir. O motorları kullanamazsınız.

Örneğin baktığınız bir hobi sitesinde motor hakkında şu veriler yer almakta;

Specs:
Model: NTM Prop Drive Series 28-30A 750kv
Kv: 750rpm/v
Max current: 20A
Max Power: 120W @ 12v (3S) / 140W @ 15v (4S)
Shaft: 3mm
Weight: 67.1g
ESC: 25A
Cell count: 3s~4s Lipoly
Bolt holes: 16mm & 19mm
Bolt thread: M3
Connection: 3.5mm Bullet-connector
Suggested Prop: Prop test data coming soon!

Bu bilgiler kullanacağımız ESC ve Li-Po pil hakkında yeterince bilgi veriyor aslında. Bu motoru seçtiğimiz taktirde min 25A max 30A (Gerekte yok) Esc kullanmamız gerekmekte ve bunla beraber kullanacağımız lipo pilinde 3s veya 4s olması gerekmektedir. Bununla beraber motorun ucunda da 3,5mm connektör ve ağırlığının ne kadar olduğu verilmektedir.

ESC Seçerken;

Aslında yukarıda olması gereken özelliklerden bahsettik. Bununla beraber dikkat etmemiz gerek bir diğer nokta ise ne çeşit konnektör kullanıldığı motor ile aynı olsun ki birde onun için masraf ve zaman kaybı yaşamayalım.

Geriye kalıyor Kontrol Kartı Seçimi;

Çok uğraşmadan rahat bir uçuş sağlamak istiyorsanız, Naza biraz daha bu kısıma para harcayabilirim derseniz Daha profesyonel kartlar vardır. Benim size tavsiyem Naza+Gps almanız hem rahat hemde çok para harcamadan uçuş sağlarsınız.

Ama KK2.1.5 LCD ilede bu işlemi biraz uğraşarak gerçekleştirebilirsiniz. Diğerlerine nazaran daha ucuz ve bir okadar kurulumu zor karttır.

Yol gösterici olarak bu videoyu izleyebilirsiniz.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=ewEo5sDTSDk]

 

KOLAY GELSİN Kırımsız Uçuşlar … :)

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA