MMO ve Mühendislik Bölüm Adı Sorunu

9
1243

   10959454_10153074772467250_1772645988139950045_n1619548_10153054346839462_318567322193051793_n   Lao Tsu “Görüşlerinde çok fazla ısrar edenler, anlaşabilecek çok az kişi bulurlar.”  

TMMOB (Türkiye Mühendis Ve Mimar Odası Birliği)’nin uzun zamandır değişik isimli Mühendislik bölümlere karşı yürüttüğü savaştan bahsetmek istiyorum bu yazımda. Bir davayı kaybetmelerine rağmen YÖK’ün yani Türkiye Cumhuriyeti’nin  bizzat yetki verdiği devlet kurumunun bile denkliği sayıp sadece bir toplumsal kuruluşun bunu kabul etmeyip dava üstüne dava açması ve bu tarz bölümleri denk saymayıp sertifika vermemesinden bahsediyorum. Neden bu sertifikalara ihtiyacımız var mühendisiz yetmez mi diyorsanız, bir çok özel firma bu tarz sertifikaları istiyor ve bazen o sertifikalarımız olmayınca imza yetkimiz olmuyor. Mühendis diplomamız olmasına rağmen mesela şantiye şefi olarak o sertifikaları almayınca hiç bir değerimiz olmuyor. Böyle bir yetkilendirmeyi özel bir kuruluşa vermek ne kadar da saçma fakat düzen böyle kurulmuş. Örnek verecek olursak okuduğum Bilecik’teki Makine ve İmalat Mühendisliği bölümü yaklaşık 9 senedir var ve mezunların bir çok sıkıntısı mevcut bu konuda. Bizim bölümümüz mezunlarını makine mühendisi olarak saymadıkları için doğal gaz, asansör, şantiye şefi ve bir kaç belge alamadıkları için mağdurlar.İlk itirazlarında Teknoloji Fakültesi olduğumuzu sandıkları için itiraz etmişler ancak bizim bölüm Mühendislik Fakültesinin ilk açılan bölümlerden biridir ve ders olarak makine mühendisliği bölümünün derslerini alıp üstüne de imalat derslerini alıyoruz. normal bir makine mühendisliği bölümünden eksiği yok diyebiliriz.

Maalesef ortada bir pasta var piyasa adında ve kimse payını bölmek istemiyor. Ancak eskisi gibi azımsanacak kadar bir sayımız yok sadece Makine ve İmalat bölümü değil Türkiye’de bir çok makine ve yan dalı var ve sadece makine mühendisliği ile ilgili bir problem değil kimya ve süreç mühendisliği gibi bir çok farklı isimli bölümler var.

Yalnız şu haberi de vermek istiyorum: TMMOB Eskişehir Şubesi Bilecik İl Temsilciliği ve
Makine ve İmalat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı tarafından düzenlenen Bölüme Hoş geldin Buluşması etkinliğinde konuşma yapan Eskişehir şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan ÜNAL, bölümümüz isminden kaynaklanan problemleri giderilebilmesi için Nisan 2016’da yapılacak olan genel kurulda görüşülmek üzere tüzük değişikliği önerisi yapılması gerektiğini, Şube Genel Kurulunda da bu konuda gerekenin yapılacağını belirtmiştir. Bu genel kararı hepimiz Ankara’dan bekliyoruz. Bu seferde bu problem çözülmezse iki sene daha beklememiz gerekecek çünkü iki senede bir toplanıyorlar bu konularda ve biraz iletişim eksikliği var. Yani anlayacağınız devlet kurumlarında çalışmak isteyen insanlar için tek sorun KPSS iken özel sektörlerde işler biraz daha karışık.

Ancak ülkemizin genel problemi iletişimsizlik ve sürekli erteleme o yüzden hep topal ilerleyen bir ülkeyiz. O yüzden karar verileceği konusunda pek ümitli değilim.

Üniversitede okuyan öğrencilerin bu konu ile alakalı görüşleri;

“Kardeşim bende bu olayı tesadüfen öğrendim. Biraz araştırdım ve şu an devam etmekte olan bir mahkeme süreci olduğu bilgisine ulaştım, mahkemenin nasıl ve ne zaman sonuçlanır bu konuda bir şeyler söylemek zor , ama bir gerçek var o da şu; mademki makine mühendisiyiz, makine mühendislerinin aldığı tüm sertifikalara sahip olma hakkına sahibiz. Kardeşim bu konuda birlikte hareket edilirse bir şeyler yapabiliriz.”

“Arkadaşlar, bölümümüz 2012 mezunuyum. 2 (iki) yıl Mekanik Tesisat firmasında çalıştım. Mekanik tesisatta çalışmamdan dolayı SMM Büro Tescil Belgesi, Doğal gaz Yetki Belgesi ve Mekanik Tesisat yetki belgelerini üyesi olduğum Makine Mühendisleri Odasından (MMO) almak istedim. Ancak odamız ”Makine ve İmalat Mühendisi” ünvanımdan dolayı bu belge ve hizmetlerden yararlanamayacağımı söylediler. Gerekçe ise biz Makine ve İmalat Mühendislerinin MMO’ya üye olabilen Endüstri Mühendisi vb. diğer mühendislik dalları gibi odaya üye olabilen ancak Makine Mühendisi ünvanı alamamış başka mühendislik ünvanı almış mühendisler olmamızdır.”

“Ayrıca biz Makine ve İmalat mühendisleri, Asansör yetki belgesini de alamıyoruz. Şu an bir arkadaşımız bunun mücadelesini vermektedir. Serbest Müşavirlik veya mühendislik ofisi açmak isteyen arkadaşlarımız için büyük bir engel. Isıtma, doğal gaz, Sıhhi Tesisat, Asansör, Havalandırma, Klima Yangın Projelerinin çizim belgelerini alamıyor ayrıca Şantiye Şefliği de yapamıyorsunuz arkadaşlar.”

Yani birçok iyi iş yapabilecek insanların önü engelleniyor ve kendi işlerini yapmak yerine böyle prosedürlerle vakit kaybediyorlar. Ve bu olay haberlere bile yansımış.

Bir Kelime Yüzünden Öğrenciler Perişan Oldu

 

9 Yorumlar

 1. Ben Düzce Üniversitesi İmalat Mühendisliği 3.Sınıf öğrencisiyim bizler hocalarımıza sorduğumuzda hep imza yetkimizin oldugu soyleyen yök ün kararı gösterildi ama sertifikalar konusunda herhangi birşey denilmedi.Bu konu hakkında en doğru bilgiyi nerden alabiliriz ?

  • teknoloji fakültesi misin? eğer öyleyse bir kaç seneye mimarlar ve mühendisler odası bu problemi çözecektir. maalesef özel sektör tekeli TMMOB’ nun elinde. o yüzden pek YÖK’ü umursamayın derim. biz mühendislik fakültesi olduğumuz halde bir kaç gerekli sertifikalardan faydalanamıyoruz. ki mezun birçok arkadaşlarımızın sıkıntısı hala devam etmekte. evet YÖK kabul ediyor ancak hala TMMOB ile sıkıntınız giderilmedi diye biliyorum.

 2. Makine muhendisliginin temeli Madde ve Enerji ye dayanir. İmalat muhendisliginde ise Enerji daha yuzeysel anlatilir. Bu yuzden imalat muhendislerine bu unvanin verilmemesini hakli buluyorum.
  Ayrica Makine muhendisliginde statik dengenin de otesine gecip hareketli dinamik kavramlarinda egitimi veriliyor ama biri de cikip bize neden İnsaat muhendisligi unvani vermiyorlar biz onlardan daha fazla denge ile ilgileniyoruz ustelik binalarin isitma sogutma tesisat konularina da hakimiz demiyor:)

  • haydar bey kesinlikle haklısın biz makineyi ana bölüm olarak görüyoruz. imalatında birkaç dersini görüyoruz ki diğer okullarda nasıldır bilemem ancak zaten her mühendisliğin görmesi gereken bir kaç ders var kalanı sadece üniversitenin seçtiği derslerdir. biz de termodinamik, mukavemet akışkanlar temel makine mühendisliği dersini alıyoruz. ve dikkatinizi çekerim imalat mühendisliği makineden çıkma bir terimdir. sadece günümüzde alanında profesyonel olmak için ayrıldılar. ben bir makine mühendisinin en az bir imalat mühendisi kadar imalatı bilmesi taraftarıyım. ki zaten bu konu devam ederse bölüm adı değişikliğine gidilecektir.

 3. Tam olarak imalat muhendisligini programını bilmiyorum ama temel olarak makine mühendisliğinde bir ürünü nasıl imal edersinden çok o imalatı yapılan ürünün stress analizlerinin üzerinde daha çok duruluyor. Sizde mecburi olarak verilen bazı dersler makine mühendisliğinde seçemeli olarak sunuluyor. Çünkü enerjide işin içine girdiği için birden fazla seçenek doguyor. Bu yuzden birbiriyle çok alakasız ( Otomotiv ve İnşaat gibi ) sektörlerde çalışan 2 ayrı makine muhendisi gorebilirsin. Mesela secmeli olarak aldıgın CNC fundamentals dersinden çıkıp akışkanlar mekanigi dersine girmen çok normal :) Beyin farklı alanlara yogunlasmak zorunda kaldıgından mufredat biraz agırdır.
  Kendi gorusum makine muhendisliği bolumu yerine sadece Enerji muhendisiliği veya imalat muhendisliği adı altında muhendislikler olsa daha mantıklı olabilirdi. Yada bu iki muhendislik disiplinin yerine yalnıza makine muhendisliği olabilirdi. Demek istediğim hepsinin aynı anda olması çok mantıklı gelmiyor.

  • Bu sene aynı durumu yaşayan arkadaşım var. CNC dersinden çıkıp akışkanlar mekaniğine giriyor tabi zor olabilir ancak kimse bu durumdan şikayetçi değil. Birde hocalarımız bizden her derste üstün başarı beklemiyorlar ki imalatta iyi değilsen otomasyonda iyi ol yada mekanikte iyi ol hani bari ileride işine yarayacak birinde çok iyi ol da kalan derslerden mutlaka geçiliyor. Benimde ikinci dönemde atölye dersinden çıkıp ısı transferine girdiğim zamanlar olur elbet ancak bu durum bana negatif bir şey katmaz aksine azda olsa bir bilgim olur. Yani dersleri sen seçmezsin ancak ilgi alanını ve kalan vaktini istediğin şekilde değerlendirebilirsin.

 4. ARTIK ŞU KURU BEYİNLERİNİZE SOKUN MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEVZUNU MÜHENDİSTİR.
  BİRAZ KAFA ÇALIŞTIRIN MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİNE GİRİN. NE FİZİK BİLİYORSUNUZ VE MATEMATİK GELMİŞ MÜHENDİSLİKTEN BAHSEDİYORSUNUZ. SİZLER ÇOK İYİ TEKNİK ELMAN OLABİLİRSİNİZ AMA MÜHENDİS ASLA

  • Bu yorumun bir kısmına katılıyorum mühendislik fakültesi mezunu mühendistir kabul. Zaten mühendislik fakültesinde yaşanıyor bu durum yani mühendisim derslerimi de geçiyorum ne demek bana sertifika vermemek. Ancak katılmadığım konu şu YÖK diğer fakülteleri denk sayıyor aldıkları dersler bir. Sadece bağlı oldukları fakültenin adı farklı diye teknoloji yada ziraat diye onu mühendis saymamak bana göre değil. Çünkü bizden farklı hiçbir şey yapmıyorlar hatta adamlar bizden bile iyi olabilirler bence değerlendirmek lazım yada her üniversitenin verdiği eğitimi değerlendirmek lazım ya ancak öyle kim nereden mezun ne kazandırabilir durumu açığa kavuşur.

 5. Biz de bu üniversitenin bu bölümünde okuduk.İmalat isminin artı bir getirisinin olacağını düşünerek tercih ettim şahsen ben bu bölümü.Fakat bana hiçbir getirisi olmadığı gibi götürüsü oldu.Başvurduğum birçok yerden reddedildim.Gerekçe olarak da makine ve imalat mühendisisin makine mühendisi değilsin dendi bana defalarca kez.Denkliğim var ispat ederim size diyorum yine de çok birşey değişmiyor.Bu sene üniversitenin bölümünün adı değişmiş makine mühendisi olarak alım yapılacakmış.Ama bizim mağduriyetimiz devam edicek gibi gözüküyor.Beni üzen de benzer problemlerle mezun olan birçok kişi karşı karşıya ama hiçbirşey yaptıklarını da düşünmüyorum.Sanki mağdur olmaktan memnun gibi bir halleri var anlamış değilim.Tek birşey çok saçma geliyor.Biz de bu ülkenin sınırları içerisinde kurulmuş olan bir üniversiteden mezunuz 81 vilayette makine mühendisliği öğrencileri mağdur olmuyor.Ki biz bu bölüme dandik puanlarla da yerleşmedik.Gayet iyi puanlar aldık.Bizim bir kelime yüzünden çektiğimiz sıkıntının haddi hesabı yok artık.Bazen isyan ediyorum.Keşke okumasaydım diye.

CEVAPLA