Milgem Projesinin Yeni İncisi ”TCG Büyükada”

0
1245

Milli gemi ‘Milgem’ projesi şimdiye kadar yurtiçi ve yurtdışında oldukça ses getirmişe benziyor. Kendi milli olanaklarımızla üretilen TCG Heybeliada (F-511) korvetinden sonra üretilen TCG Büyükada (F-512) korveti bu konuda da oldukça iddialı.

Yerli üretim olan bu savaş gemileri sahip olduğu silah sistemleri bakımından sınıfının önde gelen gemileri arasında yer alıyor. Deplasman tonajı 2300 ton olan bu geminin sevkiyatı toplamda 30000 Kw güç üreten 1 gaz türbini ve 2 dizel motorundan oluşmakta. Maksimum seyir hızı 30 knot (56 km/sa) civarında. Bu rakamlar silah donanımı bu kadar gelişmiş olan bir korvet için oldukça iyi. Herhangi bir tedarik olmadan 10 gün boyunca kendi yakıt ve imkanlarıyla seyir halinde kalabiliyor. Tedarik sağlandığında ise bu rakam 21 güne kadar çıkabilmekte.

Yaklaşık olarak 100 personel kapasiteli olan bu korvet gelişmiş sensör sistemleri ve silah donanımları ile oldukça iddialı. Sensör, arama radarı ve işleme sistemi olarak GENESIS CMS SMART-S Mk2  Sonar, GPS, LAN, ECDIS, UniMACS 3000, IPMS türü teknolojiler  kullanılmakta. Silah depolama kapasitesi ise yaklaşık 20 ton.

Hayalet Gemi Büyükada

Milli Gemi Projesi’nin (MİLGEM) ikinci gemisi TCG Büyükada, dünya üzerindeki benzer örnekleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük izler bıraktığı için “hayalet gemi” olarak anılıyor. Milli Gemi Proje Ofisi tarafından dizayn ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla yapılan TCG Büyükada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TUBİTAK ve milli firmalarca geliştirilen sistemler sayesinde emsallerine göre çok üstün özelliklere sahip bulunuyor.

 

milgem suya indirildi

Diğer Gemilerin Radarında Görülmüyor

TCG Büyükada Savaş Harekat Merkezi Savaş Harekat Subayı Deniz Yüzbaşı Mükerrem Demirci, TCG Büyükada’ya “hayalet gemi” denmesinin birkaç sebebi olduğunu belirterek, ilk özelliğin, geminin diğer gemilerin radarlarında görülmemesi olduğunu söyledi.

TCG Büyükada’nın diğer gemilerin radarlarında çok küçük bir boyutta göründüğünü dile getiren Demirci, “Örneğin geçen gün Çanakkale Boğazı’ndan geçerken oradaki sahil radarı ‘sizi göremiyorum, ayrıldınız mı’ diye sordu. Bu şekilde başka örnekleri de var. İlk milli gemi Heybeliada’nın boğazda önüne bir balıkçı teknesi kırıyor, ‘ne yapıyorsun’ dediklerinde ‘göremedim’ sizi diyor. Yani gemi bu boyutlarda olmasına rağmen inanılmaz küçük bir eko veriyor” diye konuştu. Demirci, bunun dışında geminin tamamında ses çıkarmamasını sağlayan sistemler olduğuna dikkati çekerek, gemide hem izolasyon malzemeleri kullanıldığını hem de bütün ses çıkaran makinelerin kapsül içerisine alındığını kaydetti.

milgem proje detayları

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA