Mekik Motors Ar-Ge Merkezi Kuruldu

0
597

”Mekik Motors” Genç bir tasarımcı aynı zamanda hala eğitimine devam eden bir Mühendis adayının hayalleriyle kuruldu. Bu isim Eyüp Ateş.

Otomotiv sektörünün parlayan yıldızı ve kendisi gelecek vaat genç yetenekler arasında gösteriliyor. 2 yaşında ailesinin aldığı motorlu bir oyuncağı sökerek fark edildi onun yeteneği ve ilgisi. Ateş’in Dedesi 34 yıl Almanya Mercedes-Benz fabrikasında ve Babası Türkiye’nin yerli traktör parçalarını üreten bir fabrikada çalışmış emektar bir Aile…

mekik motors arge merkezi

Ailesinin üyelerinden etkilenmiş olacak ki 7-8 yaşlarında kendi isteği ile küçük bir torna atölyesinde gizli olarak çalışmaya başlıyor. Ustalara kahvaltı hazırlayarak ve makineleri temizleyerek sektörüne ilk girişini yapıyor. Ona göre bir genç sanayicinin, eli makineye değmeden, üstü tozlanmadan gerçek bir Sanayi üstadı olması mümkün değil.

Eyüp Ateş, hem sanayi bilgisi hemde Akademik bilgiyi birleştirmeyi başarıyor.

Lisede makine teknik lisesi ve üniversitede otomotiv mühendislik eğitimleri alıyor. Hala üniversite eğitimine devam eden E. Ateş 2 farklı üniversitede eğitimine devam etmekte.

4 yıl milli otomobil projesinde görev alarak birçok ünlü tasarımcının yanında çalıştı.

18-19 yaşındayken Babası vefat ediyor. Üniversite ve iş hayatı artık birbirine birleşmiş durumda. Bu süreçte zorda olsa üniversite eğitimine devam etme konusunda kararlı bir genç.

Gündüz eğitim, akşam iş sonrasında kendi kişisel gelişimi için kurslara katılmakta. Bu süreç devam ederken yerli bir VIP Tasarım şirketinde iş teklifi ile çalışmaya başladı. 2 yıl bu şirketin Mühendislik departmanında çalıştı. Eğitim hayatı da devam ederken birçok yarışmaya katılıp ülkemizi temsil etmeyi kendine bir milli görev olarak görmüş bir isim.

Üretmek, olmayan yenilikleri icat etmeyi başarmak, hayalde olan bir şeyi tasarlamak, kurcalamak…Bunları hep oyun olarak gören ve heyecan verici olarak niteleyen E. Ateş çalıştığı atölyeleri oyun alanı olarak gördüğünü söylüyor. Genç bir sanayicinin eli kalemden kağıda , kağıttan makineye geçmesini iyi bilmesi gerektiğini vurguluyor. Böylelikle genç sanayicilerin ülkesine katma değeri yüksek ürünler üretebileceğinin vurguluyor.

Oyuncaklardan başlayan bir hikaye ile bugünlerde Türkiye için Milli bir markanın kurulmasına vesile oldu.

Ateş yerli sermaye ile Mekik Motors’un ilk adımını atarak İstanbul Avcılarda yerli karavan üretimlerine başladı. Mevcut ürünlerde aylık 5 profesyonel karavanın imalatını yapabiliyor, ilk temel başlangıç projesi olarak mikro sınıfta karavanları tercih etmiş. Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bu ürünleri Ateş ,yurt dışına pazarlamak istiyor. Türkiye’den beklediğim şekilde ürünlerim talep görmekte fakat ülkemizi temsil edecek bir markanın dünya pazarında rol alması gerektiğini söylüyor. Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve birçok bölgede ”Made in Turkey ” yazısının okunması Ateş’in oyun alanının dahada büyüyeceği anlamına geliyor. İlk olarak Azerbaycan gibi kardeş bir ülkeye bayilik verdiğini belirten Ateş talebin gittikçe artığını belirtiyor Bakü’nün galerilerinde artık Yerli bir taşıt markamız olacak. 2 kişilik çekme karavanın yavaş yavaş seri üretimine başladığını belirten Ateş ilerleyen zamanlarda sırasıyla çekme Karavanların boyutlarının büyüyeceğini, MotoKaravan ve Lüks Karavanların imalatını yapabilecek bir seviyeye gelebileceklerini belirtiyor. Bu ürünlerin fikir sürecinin tamamlandığını ve imkanlar dahilinde ilerleyen dönemlerde sırasıyla üretime geçilerek tanıtımını yapacağını vurguluyor.

Sadece Avrupa pazarında toplamda 6.5 Milyon kayıtlı karavanın yollarda olduğunu giderek arttığını ve ülkemizde de karavan tatil anlayışının gittikçe benimsendiği belirtmekte.

Toplam Avrupa pazarında karavan markalarının 85 Milyar Dolar gibi büyük bir pazarda rol oynadığını ve Mekik Motors’un aralarında küçük bir kobi olduğunu belirtiyor. 2020 yılına geldiğinde yılda 1500 Adet Karavan’ı üretebilecek profesyonel bir tesise dönüşmek istiyor. Mekik Motors ürünleri standart olup kullanıcısının isteğine göre iç tasarımında değişiklikler yapılmakta. En düşük Mekik Motors Çekme Karavan fiyatının 5.699 Dolardan başladığını ve fiyatın 350.000 Dolara kadar çıkabildiğini belirtiliyor.Bunun yanında Mekik Motors Mühendislik anlamında yerli işletmelere danışmanlık yaparak Ar-Ge ‘ye teşfik ediyor. Makine Model Kalıp, Tersine Mühendislik hizmetleri ve tasarım hizmetleri firmanın profesyonel olarak uygulama alanlarından. Mekik Motors Karavan üretimiyle başlamış ve hedefinden mikro Elektrikli taşıt imalatı, ileri derece profesyonel Karavan imalatı ve yenilenebilir enerji sistemlerinde Türkiye’yi temsil etmeyi hedefleyen ilerleyen yıllar da milli gururumuz olacak bir şirket…

Mekik Motors

Eyüp Ateş

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA