Matkap Bileme Nasıl Yapılır ?

0
2468

matkap-uclari

Matkap Bileme Nasıl Yapılır ?

Matkap bile işlemleri; Bileme makinesi ve zımpara taşı yardımıyla iki farklı şekilde yapabiliriz.

Zımpara taşı ile bilerken her zaman olduğu gibi öncelikle iş güvenliğimize dikkat ediyoruz. Bu güvenlik duruşumuzdan matkabı tutuşumuza kadar her şeyi kapsar.

Öncelikle ayaklarımızı omuz hizasında açıyoruz bu bizim omurga kemiklerimizi desteklediğinden belimizi inciltmeden ve teknik elemanların sürekli ayakta olduğundan yorgunluğunuzu en aza indirir.

İkinci önlemimiz iş kıyafetimizin kol kısımlarına dikkat ediyoruz. Zımpara taşına dolaşmayacağına emin olduktan sonra koruyucu gözlüğümüz takıyoruz ve bileme işlemine hazırız.

Matkap Bilerken Dikkat Etmemiz Gereken Açılar

adsiz-52 res4

 

 

 

 

 

 

 

Uç Açısı; Matkaplar dönerek iş parçasına girdikleri için uçlarının sivri olması gerekmektedir. Olması gereken uç açısı 118° dir. Bu açının olmaması taktirde yani bu açıdan düşük veya yüksek olması durumunda delmek istediğimiz deliği istediğimiz çapta işleyemeyiz.

Helis Açısı; Helis açısı adından da anlaşıldığı gibi helisel kanallarının açısıdır. Bu kanal deldiğimiz yerden çıkan çapağın matkap ile parça arasından sıkışmaması için olan kanaldır. Bu açı düzgün olmadığı taktirde delikte çapak birikerek sıkışmaya ve matkap ucunun kırılmasına neden olacaktır.

Boşluk Açısı; Matkabın kesici yüzeyinin arka kısmında, matkabın  parçaya sürtünmemesi için verilen açıdır. Sürtünmeyi önlediği gibi matkabın iyi delmesini de sağlar.

Uç Kenar Açısı; Matkabın iki serbest yüzeyi arasında kalan kenarların matkap ekseniyle yaptığı açıdır. Uç kenar açısı matkabın bilenmesine göre değişe bilir.

res2res3

 

 

 

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA