Manyetik Raylı Trenler Monoray

0
423

Manyetik Raylı Trenler Monoray

Manyetik Raylı Trenler

Manyetik raylı sistem, Öncelikle Dünya çapındaki örneklerine bakacak olursak çok yaygın olarak kullanılan bir ray sistemi değildir. Fakat gelişmiş ülkelerin farklı çalışmalar üzerine yoğunlaşması ile yeni örnekleri ile karşılaşmaya başladık. Ben ilk olarak Almanya’da ve Japonya’da deneme amaçlı bir çalışma yapıldığını duymuştum daha sonra Güney Kore farklı bir ray sistemi ile karşımıza çıkıyor.

Manyetik raylı tren MAGLEV sözcüğü ingilizce ”Magnetic Levitation” kelimelerinin kısaltılmasıyla elde edilmiş olup manyetik olarak havada tutma, yükseltme anlamına gelmektedir. Bu sistemle yola çıkan Güney Kore mühendislerinin 2006 yılında yapmaya başladığı manyetik raylı trenin yapım aşaması tamamlanmış olup açılışı gerçekleştirildi. Başkent Seul’de İncheon Havalimanı ile Youngyu İstasyonu arasında ilk seferini yapan manyetik raylı tren 230 yolcu kapasitesine sahip olmakla birlikte 30 kilometrelik bir hat üzerinde çalışarak bu mesafeyi 7 dakika 20 saniye kadar bir sürede seferlerini gerçekleştirmektedir.

Manyetik Raylı Trenler

Demiryoluna verilen elektrik akımı ile raylara değmeden hareket eden tren ardı ardına giderek birbirini iten mıknatıslar sayesinde rayların üzerinde 8 milimetre üzerinde ilerleyerek raylardaki sürtünme büyük ölçüde azaltılmış oluyor ve normal bildiğimiz trenlere göre yolcularına daha gürültüsüz, daha ucuz, daha hızlı ve sessiz bir yolculuk imkanı veriyor. Trenin şeklide hava ile sürtünmeyi en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Manyetik raylı trenin en ilginç tarafı ise makinist olmadan 110 kilometre hıza ulaşarak seyahat edebilmektedir.

Hyundai Rotem firması tarafından yapılan manyetik raylı tren sistemi 342 milyon dolarlık bir ihale ile bu projeyi gerçekleştirmiştir.

Kısaca Japonya’daki sisteme bakacak olursak Dünya’nın ilk ticarileşmiş manyetik raylı tren örneğine sahiptir. Japonya’nın Nagoya kentinde 21 Nisan 2015 tarihinde 630 kilometre hıza ulaşarak alanında bir rekora imza atmıştır.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA