Mafsal Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
153

Diğer bir anlamı eklem olan mafsallar hareket edebilen iki parçanın hareket yeteneğini kaybetmeden birbirine bağlanmasını sağlayan mekanik sistemdir. Mafsallar çeşitli yüksekliklerde yerleştirilen parçalarda kullanılır. Mafsallar şaftlara bağlı olarak birlikte hareket ederler. Tahrik veren ve sabit tahrik alan parçaların hareket noktalarında yer alır.

mafsal nedir ile ilgili görsel sonucu

Mafsalların; hareket yönüne göre, doğrultusuna göre ve tiplerine göre piyasada oldukça çeşitleri mevcuttur. Tiplerine göre piyasada en çok kullanılan mafsallar istavroz mafsal ve küresel mafsaldır. Küresel mafsallar en çok robot teknolojisinde tercih edilirken, küresel mafsallar ekonomik ve basit oldukları için otomotiv sektöründe tercih edilmektedir.

Mafsallar Nerede Kullanılır? 
Otomobillerde vites kutusu ile diferansiyel arasındaki şaft bağlantılarında ve akslarla direksiyon bağlantılarında kullanılmaktadır.

Üniversal Mafsallar
Eksenlerin aynı hizada olmayan miller arasında dairesel hareket iletimini sağlamak amacı ile kullanılan mekanik parçaya üniversal mafsal denir. Üniversal mafsallar, taşıttaki hareket iletim sistemine bağlı olarak şaftın iki ucuna yerleştirilir.

üniversal mafsallar ile ilgili görsel sonucu

 

Üniversal Mafsalların Görevleri 

  1. Vites kutusu çıkış mili ile şaft arasındaki bağlantıyı sağlamaktır.
  2. Farklı eksenler arasındaki dairesel iletimi sağlamaktır.
  3. Vites kutusu çıkışı ile arka dingil arasında yol şartlarından doğan açıyı karşılamaktır.

Mafsal Nedir ve Ne İşe Yarar?

Üniversal Mafsal Çeşitleri 
Üniversal mafsallar kullanım yerlerine göre ve şekillerine göre iki sınıfta incelenir.

1- Adi Üniversal Mafsal
Yapısal olarak istavroz ve bilye-masuralı tip olarak iki kısma ayrılabilir. Bilye-masuralı tip mafsallarda yüksük şeklinde istavroz yataklarının yerine küre ya da bilye şeklinde yataklar mevcuttur. Kürelerin içerisinde iğne masuraları bulunmaktadır. Bu üniversal mafsalda şaftın esnek çalışmasını yanı sıra ileri-geri hareketi sağlamaktadır. Genel olarak araçların şaftında ve direksiyon sistemlerinde kullanılmaktadır.

2- Sabit Hız Mafsalı
Vites kutusu çıkış milinden alınan hareket belirli açılar altında diğer aktarma organlarına iletilmektedir. Bu aktarma sırasında direksiyonda baş gösteren zorluklar, kaymaların meydana gelmesi gibi durumları ortadan kaldırmak için kullanılır. Sabit hız mafsalları geliştirilerek önden çekiçli araçlarda kullanılmaktadır.

Sabit hızlı mafsallar 3 çeşittir. Bunlar;

  1. Rzeppa Sabit Hız Mafsalı
  2. Bendiks-Weiss Üniversal Mafsalı
  3. Tracta Sabit Hız Mafsalı

 

Yazan: Esra Atar

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA