Leidenfrost Etkisi ve Su Damlası

0
433

Belkide çocukluğumuzun en güzel oyunlarından birisidir yanan sobanın üzerine su atıp onun çıkardığı sesle mutlu olmak :) İşte bu olayda sobanın üzerine düşen damla şeklindeki su sobanın yüzeyine değdiğinde damlaların küçülmesi ve hareket etmesi olayı bilimsel olarak Leidenfrost Etkisi olarak adlandırılır.

su damlası ve sıcak soba
su damlası ve sıcak soba

Leidenfrost etkisi denilen olay; bir sıvı kendisinin kaynama noktasından yüksek bir yere damlatıldığında temas noktası buharlaşarak damla halindeki sıvının altında boşluk oluşturarak su damlasını yüzeyden yüksekte tutarak damlanın sıcak yüzeyde sürtünmenin düşük olduğu ortamda kayması olayıdır.

su damlası ve sıcak soba
su damlası ve sıcak soba

Yukarıdaki resim Leidenfrost Etkisinin resmedilmiş şeklidir. Damla, sıvının kaynama noktasında yüksek bir yerde bulunması sıcak yüzeyin etkisi ile buharlaşıp gaz fazına geçerek kendi sıvısına değilde alt yanlarından dışarı çıktığı gözlenebilir. Yani kısacası eliniz ıslakken sıcak yüzeylere kısa süreliğine dokunuşunuz size zarar vermez.

 

Videoda da görebileceğiniz üzere, su damlası kaynama noktasından yukarıda bir sıcaklığa maruz kaldığından dolayı hareketleniyor ve ısınmış yüzeyle arasında bir mesafe meydana geliyor.

Sürtünmenin sıfıra indiği bu an, acaba iyi incelense farklı alanlarda bir nüans olarak kullanılabilir mi! Sürtünmenin olmadığı yerlerde biliyoruz ki hızlanma en üst seviyeler de olacağından enerjiden tasarruf noktasında güzel çalışmalar ortaya konulabilir.

Bilim dünyasının bunu atlayacağını elbette düşünemiyorum. Bu konuyla ilgili bazı çalışmaların yapıldığını çok çok öncelerde duymuştum. Tabiki detaylar için etraflıca bir araştırma içerisine girmekte fayda var.

Söz konusu hadise çocukluğumuzda edindiği yer ile birlikte hepimizin hafızasında bir yere sahip. Bu yazıyı yazarken dahi o yılları düşünerek tebessüm ettiğim de bir gerçek. Esasında yazımın tamamen bilimsel bir yazı olması niyetiyle bir başlangıç yapmış olduğum doğrudur fakat an itibariyle yazının sınır ihlali yaptığının da farkındayım.

 

Esra Atar Kimdir?

“Ben Esra Atar. Biyosistem ve makine üzerine kendimi geliştirecek çalışmalar yapmaktayım. Yüksek lisansımın bitimine çok az kaldı ve öncelikli olarak Hatay ve yöresinde alanımla ilgili kendimi geliştirebileceğim konularda iş arayışım mevcut. İlgili firmaların site üzerinden benimle iletişime geçebileceğini söylemekte fayda görüyorum. www.muhendisce.net sitesinde gönüllü yazar olarak makaleler yazmaktayım.”

Leidenfrost Etkisi

 

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA