Kurşun Dökümden Gemi Çapası Anahtarlık Yapımı

0
1024

Buradaki örnekte bir çipolu çapa modeli plexiglastan hazırlanmaktadır. Hazır modeliniz varsa iş haliyle kolaylaşır. Örnekteki model 4 mm. Plexiglastan yapılacaktır.

Gerekli malzemeler:

• Plexiglass, kağıt bant, kil testeresi

• Plexiglasın üzerine kağıt bant, etiket veya kağıt yapıştırılarak modelin silueti çizilir.

• Siluet kıl testeresi ile kesilir.

002

 

KALIP

Her iki yandan konik olacak şekilde kuyumcu eğeleri, ince zımpara ve herhangi bir metal parlatıcı ile parlatılarak çoğaltılması düşünülen obje 1/1 ölçeğinde model olacak şekilde yapılır.

Model işimiz böylece bitmiştir. Konik olması çok önemlidir. Buradaki amaç modelimizi sağlam kurtarmaktır. Dökümde bu endişeye gerek yoktur. Dökülen kursun belirli bir oranda çektiği (küçüldüğü) için kalıptan rahatça çıkacaktır. Aslında kusursuz bir kalıp yapılabildiğinde modelin kırılması çok önemli değildir çünkü anlatacağım kalıp ile yüzlerce döküm yapılabilir ve dökümler biraz tesviye ile yeni modelimizi oluşturabilir.

anahtarlık yap

kurşun döküm çapa

Modelimizin boyutlarına uygun olan ayni ebatta iki çerçeve yapılır. İçleri ve üstleri renksiz ayakkabı cilası ile yağlanır.

döküm çapa

Modelin kendisi ayakkabı cilası ile yağlanır. Modelimiz koniklik akışına kadar, seramik çamuru, çocuk oyun çamuru veya benzer bir malzemeye batırılır. Batmadan kaynaklanan şişme veya kabarmalar varsa ( ki en az seramik çamurunda bulunur.) Yavaşça tesviye edilir. İlk çerçeve modele uygulanır. İleride kilit maçası olacak şekilde kalem veya benzer birşey ile çamurda 2-4 konik çukur açılır.

çapa yapımı

AKM hazırlanır. Bir cam, fayans benzeri malzemenin üzerinde katalizör katılarak mümkün oldugunca hizli karıştırılır. Kutusunda miktar olarak bir çorba kaşığına bir nohut tanesi kadar Katalizör olarak tarif edilse de bu yapıştırma içindir, döküm için bunun yarısı uygundur.

AKM mermer ve tas yapıştırıcısıdır. Tüm boya malzemesi satanlarda bulunur. Zaten çok ucuz bir malzemedir bu nedenle tanınmış bir markayı tercih edin.
Karıştırdığımız katalizörlü AKM’yi gerekirse çerçeveyi çıkararak yarısı gözüken modelin modele hava boşluğu bırakmayacak şekilde sıvama yapıp, tekrar çerçeveyi koyup üzerini komple doldururuz. Düz çiksin diye üstüne bir plaka bastiririz.

Kattığım katalizör miktarına orantılı olarak malzeme donmaya baslar.

** burada ilginç bir süreç vardir. Bunu artan malzeme üzerinde takip edebilirsiniz. Yavas yavas koyulasirken bir anda yari sert duruma gelir. Bu yumusak plastik kivaminda iken tasmalari ve aletleri temizleme zamanidir.

Hemen arkasinda isinma baslar.Tam bilemiyorum ama 60-70 dereceye kadar ulasir. Artik kemiklesmistir ve kalibimizin yarisi da hazirdir.

gemi çapa

ers çevirip ilk batirmada kullandigimiz çamuru çikarip temizlik yapiniz.Bosluk çikti ise henüz sicak iken bol katalizörlü ( hizli ) az bir malzeme hazirlayip bosluklari doldurup tesviye ediniz ( bu arada kalemle açtigimiz çukurlar karsimiza kilit maçalarinin erkek tarafi olarak karsimiza çikmistir. )

Soguduktan sonra tekrar (yari model içindedir) yarim kalibi ve modeli tekrar ayakkabi cilasi ile cilalayiniz.

gemi

Tekrar AKM hazirlayip yarisi gözüken modeli sivayarak ve 2 çerçeveyi geçirip doldurunuz. Üstüne kapak bastirdiktan sonra donmasini bekleyin. Donup sertlesince henüz sicak iken çerçeveleri sökün.Bu anda iki kalip kendisi ayrilir.Eger ayrilmazsa soguyunca yanlardan tiklayiniz, yine ayrilmazsa müsterek hatta bir oyuk açip tornavida benzeri bir aletle ayiriniz. Kilit maçalari ileride saga sola kaymalari önleyecek sekilde erkekli ve disili çikacaktir.

model kalıp

 

Model yarim kaliplardan birinde kalacak, onu bir takim kanirtmalar ile sökülürürken kirilabilir. O nedenle önce modele tiklayarak çikartmaya çalisiniz.

Iki parçali birbirine sifir oturan kalip elimizdedir.

 

çapa_kalıp

gemi çapası_kalıp

 

 

 

Kil testeresi freze ve ege kullanarak döküm hunisini açiniz. Huninin yüksekligi ve genisligi yapacaginiz dökümlerde erimis metalin huni agirligi bir nevi pres etkisi yapacaktir.

çapa_kalıp_yolu

 

Ardindan huniden kalip bosluguna ulasan bir kanal açiniz. Hava kanallari döküm esnasinda havanin sikisip bosluk yaratmamasi için açilir. Bunlari kendiniz tayin edersiniz, kanallar hep yukariya dogru olsun ki dökümde erimis kursun buralardan kaçip bosluk yaratmasin.

Kalibi ayni gün döküme sokmayin. Bir gece dinlensin siz de dinlenin çünkü basit bir islem gibi görünse de bir tam gününüzü alacaktir.

DÖKÜM:

kurşun_döküm

Iki kalip parçasini bir mandal veya benzeri bir alet ile sikistiriniz. Ilk dökümler bozuk çikarsa moralinizi bozmayin, kalip isindikça kalite artacaktir. 18-20 dökümden sonra kalibi kendi kendine sogumaya birakiniz. Ilik hale gelince devam edebilirsiniz.

 

anahtarlık_çapa

çapa_kurşun

Akm yerine çelik macun da kullanilabilir. 800 döküm kaldirmis bir kalibim var en ufak bir bozulmasi yoktur.

Kursunu nerede ne içinde ne ile eriteceginiz size kalmistir. Seri döküm yapacaksaniz mümkün mertebe piknik tüpünde açik havada yapiniz.

Karsiniza bir takim yanlislar, zorluklar çikabilir.Inanin bu sistemi yillardir kullaniyorum ben de çok hata yaptim, deneme yanilma ile dogruya ulastim.

Burada anlattığım kalip en basitidir ve yeterlidir. Bununla top, çipa, kurt agzi, top tekerlegi aklimiza ne gelirse dökebilirsiniz tabi sadece kursunla.

Bu kalıp ikilidir, bunun üçlüsü dörtlüsü altılısı yapılabilir, delikleri tesviye ile değil dökümde çıkabilir. Fakat anlatmaya kalsam sizin de caniniz sikilir.

 

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA