Kickstarter’da Yer Alan İlginç Projeler

0
111

Kickstarter’de daha önce http://www.muhendisce.net/fikir-sizden-sermayesi-kitlesel-fonlamadan/ başlıklı yazımızda kısaca bahsetmiştim. İnternette girişimcilik üzerine gezinirken finansal kaynak sağlanan projeler çıktı karşıma. Harika bir fikir diyerek başlanan ama garip olarak karşılanan projelere Kickstarter tarafından fonlama yapılarak tanıtımını yapmıştır. Peki nedir bu Kickstarter ?

Kickstarter, Dünyadaki en popüler ve en büyük kitlesel fonlama platformu olup 2009 yılında kurulmuştur ve 67 binden fazla proje ile 1 milyon dolardan fazla para topladı. Pebble akıllı saatleri, Oculus sanal gerçeklik gözlükleri en çok bilinen projeleridir. Kickstarter başarılı olan ve en çok oylanan projelerden yüzde 5 oranında komisyon almaktadır.

Peki Kickstarter’da yer alan ilginç projeler nelerdir ?

1- 100 Balona Su Dolduran ve Bağlayan Cihaz

Bunch O’ Ballons adlı bu cihaz aynı anda 100 adet balona su doldurarak bu balonların ağzını bağlayabiliyor. Bu proje bu zamana kadar neredeyse 22 bin kişi destekleyerek toplanan para 1 milyon dolar. İnsan şaşırmıyor değil hani :)

bunch O balloons

2- USB Şarjı ve Blender Bulunan Protatif Buzluk

Kampçıların ve piknikçilerin oldukça fazla işine yarayacak olan bu projenin adı Coolest Cooler’dır. 13 milyon dolar desteği sağlayan projenin 62 binden fazla kişinin desteği almış.

COOLEST COOLER

3- Yiyecek ve İçecekleri Süsleyen ”CinniBird”

Benimde desteklediğim ve gerçekten yaptığı yemeği sanata dönüştürmek isteyenler için gerekli olduğuna inandığım bir projedir. Yiyecek ve içecekleri bir kalemle çizim yapar gibi süsleyen bu bu proje 5 bin dolar hedef kaynağını geçmiştir. (Not: Satın almak isteyenler için Amazon alışveriş sitesinde mevcuttur.)

Cinnibird

4- Şişe Açmak İçin Özel Bir Cebi Olan The Drinking Jacket

Fermuarında bulunan şişe açacağı ve kaymayı önleyen güneş gözlüğünü asmak için bir bandı bulunduran ve içme ceketi olarak adlandırılan sweatshirt ilk projenin yayınlanması ile hedefini 50 bin dolar olarak belirlese de destekçileri sayesinde 574,630 dolar hedef kaynağına ulaşmıştır.

The drinking jacket

5- Hava Üfleyerek Yağmurdan Koruyan Şemsiye

Air Umbrella adı verilen bu proje şarj edilebilme ve tek şarjla 30 dakika kullanılabilme özelliği olan bu şemsiye 100 bin dolarlık desteği bir hayli kısa sürede geçmiştir. (Not Almak isteyenler için Amazon alışveriş sitesinden alabilirsiniz.)

Air Umbrella

 

6- Kedi Egzersiz Tekeri

Kedi sevenleri yakından ilgilendiren ve One Fast Cat isimli bu proje 10 bin dolarla başlayan kitle hedefini kısa sürede 344,911 dolar yapmıştır.

One Fast Cat

7- Patates Salatası

Belkide en ilginç ve dikkat çeken proje budur. Çünkü proje amacı ABD Ohio’da evsizlere ve aç kalan insanlara yardım etmektir. Yaklaşık 7 bin kişinin desteklediği bu projede kaynak hedefi 10 dolar olarak belirlese de 55 bin dolar toplanmıştır.

Potato Salad

8- Sihirli Telefon Standı 

1.200 kişinin desteklediği The Magıc Phone Stand adlı proje yaklaşık olarak 38 bin dolar hedef kitlesine ulaşmıştır.

Magic Phone Stand

Fikriniz ve projeniz ne olursa olsun kimsenin ne söylediğini düşünmeden, o yapılmış ben neden yapayım demeden, bu iş çok zor yapamam diye düşünmeden gitmek istediğiniz yoldan asla vazgeçmeyin… Unutmayın ki siz bir mucizesiniz…

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA