Kendi Pusulamızı Kendimiz Yapalım

0
529

Aslında pusulanın nasıl yapıldığını bilmeyen yoktur. 5. Sınıf öğrencilerimin Fen ve Teknoloji dersi için sordukları sorudan yola çıkarak sizinde çocuklarınızla hem eğlenceli zaman geçirmeniz istediğim için hemde onlara bilimi sevdirip bir şeyler başarma duygusunu aşılamanız için basit pusula yapımını anlatacağım. Ama önce pusula nedir nerelerde ve nasıl kullanılır bakalım.

puusla

Pusula

Ulaşımda ve arazi incelemelerinde kullanılan yön tespit etmeye yarayan cihazdır. Manyetik veya cayroskobik (ekseni çevresinde dönerken herhangi bir biçimde hareket ettirilse bile dönme ekseninin doğrultusu değişmeyen araçtır) olarak veya bir yıldıza göre yön belirleme prensibine göre çalışırlar.

Pusula ilk olarak denizciler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra denizcileri; kara, deniz ve hava kuvvetleri, madenciler, sivil havacılar, harita teknisyenleri ve harita mühendisleri, izciler, dağ sporu ile uğraşanlar, yelkenciler kullanarak takip etmişlerdir.

Pusulayı kullanmak için bazı özelliklerini bilmemiz gerekmektedir. Bunlar:

1- Dönebilen mıknatıssal iğne kuzeyi gösterir ve rengi kırmızıdır.

2- Kapsül içerisindeki bilezik 0-360 derece arasında dönerek derece işaretleme işlemi yapar.

3- Pusulada sadece kuzey yönü göstermez. Arayön ve arayönleri de gösterir.

4- İçi sıvı dolu olan döner kapsül ve pusula iğnesi vardır. Kapsülün görevi pusula iğnesinin titreşimini azaltarak daha doğru sonuç vermesini sağlamaktadır.

5- Pusula iğnesinin altında yön oku ve yön okuna paralel olan meridyen çizgileri bulunur ve bunlar kapsülle birlikte dönmektedir.

Basit Bir Pusula Nasıl Yapılır ?

Kendi pusulamızı yapmak için gerekli olan malzemeler:

  • Bir iğne veya bir çelik parça (toplu iğne veya açılmış bir ataç),
  • Suyun üzerinde yüzebilen küçük bir parça ( strafor burada işinizi görecektir.)
  • Çapı 23-30 santimetre derinliği ise 2.5 santimetre civarı bir tabak

1- İlk olarak yapılması gereken iğneyi mıknatısa çevirmektir. Bunun içinde iğneyi mıknatısa en az 10 veya 20 kere aynı doğrultuda sürtme işlemi yapılırsa iğneye mıknatıslanma özelliği kazandırılabilir.

2- Suyun üzerinde durabilen strafor parçasını su dolu olan tabağın içerisine yerleştiriniz.

3- Daha önce mıknatıslanma özelliği kazandırdığımız iğneyi bu strafor parçasının üzerine yerleştiriniz. İğnenin ucu yavaş bir şekilde dönerek bize kuzey-güney doğrultusunda bir yön belirleyecektir.

Aşağıdaki video pusula yapımında size biraz daha iyi örnek olacaktır. Şimdiden kolay gelsin :)

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA