Kaynak Nedir, Nasıl Yapılır, Çeşitleri Nelerdir ?

2
1697

Kaynak malzemelerin birbirlerine birleştirmeyi sağlayan bir imalat (üretim) yöntemidir. Genel olarak metal veya termoplastik malzemeler üzerine işlemler bütünü, kendine has teknikler ve çeşitlere sahiptir.

Sürekli kullanılan teknik çalışma parçalarının kaynak yapılacak kısmının eritilmesiyle işleme başlanır. Eritilen kızma dolgu malzemesi eklenerek ek yapılan yer soğutulur ve sertleşmesi sağlanır.

Kaynak imalatında enerji kaynakları kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Bunlar;

 1. Gaz alevi
 2. Elektrik arkı
 3. Lazer
 4. Sürtünme

Kaynak imalat yöntemi endüstriyel işlemlerden dolayı açık hava ortamlarında, su altında, uzay boşluğunda ve birçok ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte kaynak işleminin tehlikeleri göz önünde bulundurularak aleve, elektrik çarpmasına ve zehirli dumanlara karşı önlem almak gerekmektedir.

Günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte metal ve üretim endüstrisinin hızlı büyüme istekleri ile birlikte pek çok yöntem kaynak yöntemi adı altında incelenip yapılmaktadır. Bu bağlamda robotların kullanımı ile ilgili de kaynak yöntemleri gelişmeye devam etmektedir.

Kaynak yöntem çeşitleri ise

 • Elektrik ark kaynağı
 • Gazaltı kaynağı
 • Enerji ışın kaynakları
 • Katı hal kaynak yöntemi

 

 

 

2 Yorumlar

 1. Kaynak hakkında vermiş olduğunuz bilgiler güzel ancak eksik kaynak hem imalat yöntemlerinden bir tanesi olup hem de bir tamirat yöntemidir ayrıca bir veya daha fazla metali yada termoplastiği ısı veya basınç altında ilave bir metal katılıp yada katılmaksızın yapılan bir birleştirme yöntemidir. Kaynak bağlantı elemanlarını sınıflandırmada sökülemeyen bağlantı elemanları arasına girmektedir. Kaynak kendi arasında sınıflandırılma da ise erğitmeli kaynak yöntemleri ve ergitmesiz kaynak yöntemleri(katı hal) olarak sınıflandırılır. Ergitmeli kaynak yönteminde 14 Yöntem Katı hal kaynak yöntemlerinde ise 6 yöntem olmak üzere 20 yöntem vardır.

  • Alper Bey,
   Değerli yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederiz. Bu konu ile ilgili bir makale çalışmanız var ise, sitemiz de büyük bir zevkle yayınlayabiliriz.

CEVAPLA