Kariyer Yönetiminde Cad Programlarının Seçimi ve Önemi

0
192

Kariyer yönetimi; çalışanların iş hayatında istedikleri hedefe ulaşmaları için gerekli olan kararları almasını sağlayan kişi merkezli bir olgudur. Kariyer yönetimi kişinin iş hayatı boyunca süren bir süreçtir. Bu süreçte kişi çalışma hayatı boyunca doğru kararlar alarak başarılı bir birey olmasını sağlar.

Kariyer yönetiminde bilgisayar kullanım beceri ve bilgisi son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte iş hayatında vazgeçilmez bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmalar işe alım yapılırken bilgisayar bilgisini başvuru kriteri olarak gözetmektedirler. Bu kriter özellikle proje ve ar-ge bölümlerine personel alımı yapılırken karşımıza çıkmaktadır. Piyasada şu anda yüzlerce cad ve analiz programlarının olduğunu görebilmekteyiz. Bu da kişinin program öğrenirken ve seçerken zorlanmasına ve vakit kaybına neden olmaktadır. Peki, seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Şimdi bunları sırası ile açıklayalım.

  • CAD programları tasarımcının kendini ifade etmesini sağlar ve bundan öteye geçemezler. Unutmayın program iş yapmaz, sadece çalışanın yapacaklarını kısa yoldan yapabilmesini sağlayarak zaman tasarrufu sağlar.
  • Kişi ilk olarak hangi mühendislik alanında çalışmak istediğine karar vermeli. Bu sayede CAD programı seçimi daha kolay bir hal alacaktır. Yeni mezun mühendis arkadaşlara tavsiyemdir. Zamanlarını birden fazla program öğrenerek kaybetmesinler.
  • Belirlediğiniz cad programını çok iyi bilin ve yanında bir de işlerinizi kolaylaştırmak için 2. Bir program bilin.
  • Kullandığınız programlarla ilgili forum sitelerini sürekli takip edin. Forumda belirtilen kaynaklar ve kullanıcı paylaşımları sizin ilerlemenizi sağlayacaktır.

Bu tespitleri vurgulamamın sebebi piyasada çalışan mühendis ve teknik ressamların genellikle sadece program öğrenme ile ilgilendikleri, kendi alanları ile ilgili mühendislik kavram ve hesaplamaları geri planda tutmalarını tespit etmemdir. Örneğin borulama mühendisliği alanında çalışan birinin bilgisayar bilgisi yanında basınç kaybı, sıkıştırılabilirlik faktörü, akışkan hızı, boru gerilimi gibi kavram ve hesaplamalara hâkim olması, çalışana iş hayatında vazgeçilmez kişiler arasında yer almanızı sağlayacaktır. Böylece iş hayatında hem saygınlığınız artacak, hem de yaptığınınız işten keyif alacaksınız.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim..

Yazan: Mustafa Dinç

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA