Kardan mili nedir, ne amaçla kullanılır?

0
404

Kardan mili nedir, Ne amaçla kullanılır?

Bu yazımda sizlere Kardan milinin (sanayi tabiriyle şaft) ne amaçla kullanıldığını hangi parçalardan oluştuğunu görsellerle destekleyerek açıklamaya çalışacağım

Kardan mili araçlarda vites kutusundan çıkan momenti diferansiyele aktaran parçadır.
Güç-Aktarma-Organları Klasik bir milden farklı olarak üzerinde bulunan üniversal mafsal sayesinde farklı eksenlerde moment iletimi sağlar. Genellikle istavroz tipi üniversal mafsal kullanılır. Otomobilde vites kutusu sabittir. Diferansiyel ise tekerlerin hareketine göre konumu değişir. Örneğin vites kutusu ve diferansiyel arası mesafe otomobil düz yolda giderkenki konumuyla tekerlerin herhangi bir kasise girmiş haldeki konumuyla aynı değildir. Bu gibi durumlarda vites kutusu ve diferansiyel arası mesafe sürekli değişir. Kardan mili üzerindeki kayıcı takım sayesinde aks aralığı serbestisi sağlanmış olur.

Adsız.png2

Üniversal mafsal çatal ve ıstavrozdan oluşur:

Adsız

Aks aralığı otomobilden otomobile değişiklik gösterir. Aks aralığı uzunluğunun büyüklüğüne göre 1,2 veya 3 parçalı kardan milleri bulunmaktadır.

Kardan mili ömrü açısından dengeleme ve titreşim önemlidir. Kardan milleri yüksek devirlerde döndüğü için çok iyi dengelenmiş olması gereklidir. Titreşimler ise üzerinde bulunan esnek kaplin sayesinde sönümlenir.

Yazan: İsmail Konur

Kaynaklar;

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cardan-joint_spline-shaft_3D_transparent.png
  2. http://billavista.com/tech/Articles/14-Bolt_1410_Yoke_Kit/index.html
  3. http://elektromot.com/tag/diferansiyel/
Paylaş
Önceki İçerikBana Dair Bir Gün
Sonraki İçerikÜcretsiz Edgecam ve Solidworks Eğitim DVD si
1986 yılında Hatay/İskenderun'da doğdum. Lisansı ve yüksek lisansı Karabük Üniversitesinde derece ile bitirdim. Eğitim hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katıldım. Uluslararası bilimsel dergilerde ve kongrelerde olmak üzere 7 adet yayınlanmış makalem bulunmaktadır. Zorlu iş hayatına da 2012 yılında Samsun Fkk Güney Oto Lastik Takoz San. Tic. A.Ş.' de fabrika müdür yardımcısı ve isg uzmanı olarak başladım. Fabrikada çalışırken diğer şirketlere de isg danışmanlığı yaptım. 3 buçuk sene zorlu iş hayatında çalıştıktan sonra Metalurji Teknolojisi Öğretmeni olarak Hatay iline atandım. Hatay'da öğretmenlik yaparken Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iş güvenliği koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sonra Samsun'a tayin oldum ve Samsun'da öğretmenlik ve ilçe milli eğitimde iş güvenliği yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Henüz Yorum Yok

CEVAPLA